BA
Soru Sahibi
2 Eylül 2011 19:24

2 aylık torunum var.3 haftadır kakada kan görüyoruz. Doktora danıştık. Ek s

2 aylık torunum var.3 haftadır kakada kan görüyoruz. Doktora danıştık. Ek semptomu olmadığı için süt allerjisi olabilir dendi,süt ürünleri yememem istendi. 1. haftanın sonunda kızım 2 kez kustu. Ateş hiç olmadı. Kakasının rengi yeşile döndü. Bunun üzerine Gaita mikrsk. istendi.Sonucu mukuslu, E.histolitica ve eritrosit izlendi şeklindeydi.Flagyl başlandı.Tedavinin 2. gününde tekrar mikrskopi, amip aranması ve E. histolitica antijen testi yaptırdık.Mikrskpide sadece lökosit var,amip antijen testi negatif.Halen kakada kan görüyoruz ve rengi yeşil, bazen bulanık.Çok sümüksü ve içinde beyaz partiküller var. Sık ama az miktarda dışkılıyor.Emmesi iyi, kilosu yerinde.İnternete göre amipte dışkıda lökosit olmazmış ve amip antijen testimiz de negatif.Tedavinin 10. gününe rağmen yeni yaptırdığımız gaita mikroskopisinde löksit devam etmekte. Flagyl kullanmaya devam edelimi?Lökosit nedeniyle başka bir mikrobik durum olabilirmi? Süt allerjisinde dışkıda lökosit oluyormu?Bilgilendiriseniz sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Özlem Durmaz
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Sayın Bayrak, Süt allerjisi ya da amip infeksiyonu, her ikisi de kalın bağırsakta iltihaplanma yaptığı için kakada lökosit çıkmasına neden olur. Bunlar içinde gerçekten dışkıda amip trofozoitleri şeklinde tanımlanan E. histolitica görülmüşse bebeğin durumu ne kadar iyi olsa da amip infeksiyonu mutlaka tedavi edilmelidir. Amip antijeni testi dışkıda trofozoitlerin görülemediği durumlarda (teknik olarak trofozoitlerin yakalanması daha güç olduğundan) eğer hiçbirşey görülmemişse ya da sadece amip kistleri görülmüşse önem kazanır ve doğru yöntemle yapıldığında çok güvenilirdir. Torununuzun ilk dışkı testinde trofozoit görülmüşse diğer test sonuçları ne olursa olsun amip tedavisini tamamlamanız gerekir. Ancak günümüzde daha sık gördüğümüz, çoğu kez bebeğin keyfinde, büyüme gelişmesinde ya da sağlığı ile iligili herhangi bir göstergede soruna yol açmaksızın bağırsakta basit ve geçici allerjik yanıt sonucu az miktarda iplik şeklinde kan ve/ veya mikroskopta lökosit görülmesi. Bebek diğer yönlerden tümüyle sağlıklıysa ve herhangi bir mikrop söz konusu değilse herhangi bir müdahale yapılmadan sadece izlenebilir. Torununuzu güle güle sağlıkla büyütün.

3 Eylül 2011 16:11