de
Soru Sahibi
12 Nisan 2013 17:09

2,5 yaşındaki oğlum kaka yapmaktan kaçınıyor.

merhabalar.benim 2 buçuk yaşında bi oğlum var.çiş eğitimini 15 gündür sorunsuz bir şekilde tamamladık.ancak kakasını lazımlığına yapmak istemiyor.hiçbir şekide zorlamıyoruz ve oyunlarla oturağına oturtarak yaptırmaya çalışıyoruz.bir kaç defa az bir şekilde kilotuna yaptı.kakası geldiği zaman bezimi bağlamamı istiyor.ama bağlamıyoruz.lütfen bu konuda yardımcı olursanız sevinirz.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Eylem Hanım, Öncelikle lütfen endişelenmeyiniz. 2,5 yaş tuvalet eğitimi için uygun bir yaş olarak görülse de, her çocuk için uygun olmayabilir. Ayrıca, kaka yapmak çocuklar için, idrar kontrolü kazanmaktan daha zor bir süreç olabilmektedir. Oğlunuz kaka yapmaktan korkuyor olabilir, bedenine ait bir parçayı kaybettiğini hissediyor olabilir. Bir de 2,5 yaş, çocukların zor ve inatçı davrandığı bir dönemdir. Lütfen bu konuda ona biraz zaman tanıyın, ısrarcı davranmayın. Çocuğunuz kendini hazır hissettiğinde, kakasını yapacağı zaman bezinden rahatsız olduğunda, yeniden başlayın. Bunu yaparken ona model olun. Örneğin, tuvalete nasıl gideceğini, nasıl oturacağını gösterin. Tuvalet adaptörü kullanmanız faydalı olabilir. Tuvalete veya lazımlığa her oturduğunda, kakasını yapamazsa bile sözel olarak onu ödüllendirin, "aferin" diyin. Yapamadığında ise kızmayın, "bir sonrakinde yaparsın" şeklinde teşvik edin. Çocuğunuz kakasını altına kaçırdığında, lütfen ona kızmayın, eleştirmeyin, "ne pis bu" gibi ifadeler kullanmayın. Böyle bir tavır onu teşvik etmez, aksine utandırır ve problemin büyümesine sebep olur. Sizin sabırlı ve hoşgörülü olmanız durumu kolaylaştıracaktır. Sevgiler,

15 Nisan 2013 10:06