GB
Soru Sahibi
17 Ekim 2020 13:10

11 Aydır Uyku Problemi

Merhaba hocam İstanbuldan yazıyorum.11 aydır ciddi manada uykuya dalma ve sürdürmede güçlük yaşıyorum.Nöroloji,dahiliye ve kan tetkiklerim temiz çıktı.Huzursuz bacak sendromu ve apnemde yok.Psikiyatristin yazmış olduğu zestat ativan,imovane ilaçları bünyeme ağır geldiği ve aşırı sedasyon yaptığı için son 6 aydır lustral,geceleri ise çeyrek largactil alıyorum birde yarım rivotril eklendi dalsamda buna rağmen hiçbir şekilde dinç ve uykumu almış uyanamıyorum bu sebepten işimde çalışamıyorumda. Melatoninumda kullandım o sadece geceleri uyku hali veriyordu yine dalamıyordum. Ne fayda eder bilmiyorum doktor bey sizin bir öneriniz var mıdır ne yapılabilir?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Uyku için birçok ilaç kullanmışınız. Şüphesiz daha denenecek olanlar var. Yaş, kullanılan ilaçlar, yaşam tarzı, beslenme, kilo, hareketsiz yaşam, psikiyatrik bozukluklar ve daha birçok etken uykuyu etkileyebilir. Lustral sabah tok alınmalıdır, o da bazen uyku üzerine değişik etki gösterebilir. Kapsamlı bir değerlendirme yapmadan birşey söylemek zor. Uykunun kaliteli olması için gerekli bazı koşullar var. Onlara da uymak lazım.

18 Ekim 2020 22:31
GB
Soru Sahibi

Öncelikle ilginiz için teşekkür ediyorum. 27 yaşındayım. Alkol kullanmayan, beslenme ve uyku hijyenine son derece dikkat eden biriyim fakat birde şunu öğrenmek istiyorum Adnan Bey. Geçmiş yıllarda yaşanılan olumsuzluklar, her ne kadar hiç takmıyor ve önemsenmiyor olunsa da karşımıza uyku problemi olarak çıkabilir mi? Bunun için psikiyatri kontrolünde diğer uyku ilaçları mı araştırılmalı yoksa extra bir depresyon durumuna mı bakılmalı? Çünkü 11 ay oldu sorunum uyku problemi mi depresif bir durum mu teşhis konulamadı hocam.. Sadece Lustral verildi uykudan kaynaklanan kaygı durumunu kontrol altına almak için..

20 Ekim 2020 11:30

Takip eden doktorun, durumu değerlendirip önerilerde bulunması beklenir. Yaşanan olumsuzlukların sadece uyku sorunu olarak kendini göstermesi sık karşılaşılan bir durum değil. Kilo ve hareketsiz yaşam, Yeteri süre uyunduğu halde aşırı uyku ihtiyacıyla kendini gösteren uyku bozuklukları ya da uykuyu takıntı haline getirmiş olma gibi durumlar dikkate alınabilir. Ertesi gün görülen dinç hissetmeme ilaç yan etkisi olabilir. Düzenli kontrollerde doktorunuz çözüm bulacaktır. Geçmiş olsun

20 Ekim 2020 22:04
Doç. Dr. Adnan Cansever
Doç. Dr. Adnan Cansever Psikiyatri

Yazar toplam 387 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Prozac söyledikleri kadar etkisiz mi ? Doç. Dr. Adnan Cansever
bunlar neden oluyor Doç. Dr. Adnan Cansever
Anksiyete bozukluğu Doç. Dr. Adnan Cansever
Psikiyatri Doç. Dr. Adnan Cansever
Esmax 10 mg Doç. Dr. Adnan Cansever
Psikiyatri İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Gülşah Çetin Psikiyatri
Dr. Zafer Subaşı Psikiyatri
Facebook Twitter Instagram Youtube