Cildimizin altında cildin gergin durmasını sağlayan, ona destek veren dokular bulunmaktadır. Bunlara genel olarak cilt altı dokusu denmektedir ve bu dokuların içeriği yağ ve bağ dokusundan oluşmaktadır.

Yaşlanmaya bağlı olarak zamanla bu destek dokusu azalır, cildimiz gerginliğini kaybeder ve sarkmalar oluşur. Bu da kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine yol açar. Bu görüntüyü düzeltmek için kişinin kendi yağları alınarak cilt altına verilme işlemine yüze yağ transferi denilir.

Yüze Yağ dolgusu işlemi kimlere neden yapılmalıdır ?

Yüze yağ verilmesi sadece dolgu amaçlı değildir, yağ hücreleri aynı zamanda bol miktarda kök hücre içermektedir. Alınan yağlar birkaç özel işlemden geçirildikten sonra kök hücre sayısı daha da artmaktadır.

Böylece enjekte edilen yağ hem dolgu vazifesi görmekte hem de fibroblast yapımını arttırarak doku yenilenmesi ve dolayısıyla cilt gençleşmesi yapmaktadır.

Yağ enjeksiyonu aynı zamanda yüzünde asimetri olanlara, yüz yapısı basık olanlara, çene ucu geride olanlara da yüz kontürünü değiştirmek amaçlı yapılmaktadır. Kronik bir hastalığı olmayan, 18 yaş üstündeki herkese yapılabilir.

Yüze yağ enjeksiyonu işlemi nasıl yapılır ?

Bu işlem çok ağrılı bir işlem olmadığı için genel anesteziye gerek yoktur, hafif bir sedasyon verilerek kişinin karın bölgesi, uyluk yada diz içi bölgesinden alınan 40-50 cc civarında yağ dokusu, santrifüj edildikten ve süzüldükten sonra, yüzde gerekli olan bölgelere özel ucu künt kanüller ile verilir.

Yüze yağ dolgusu işleminin avantajları nelerdir ?

En önemli avantajlarından biri diğer dolgulara göre daha uzun ömürlü olmasıdır, kişinin kendi dokusu olduğu için alerjik reaksiyon görülme riski yoktur,3-4 ay kadar saklanabilip tekrar verilme özelliği vardır ve son olarak çok ekonomiktir.

Yüze yağ dolgusu işlemini sonrası yüzümüzde şişlik morluk oluşur mu ?

İşlem sonrası ekimoz ve ödem oluşması tamamen kişinin yapısına göre değişir. Yüzde ödem ve ekimoz oluşunu engellemek için işlem sonrasında mutlaka gün boyunca soğuk uygulaması yapılmalıdır ve baş yukarda yatılmalıdır. Yine ödem ve ağrı için antienflamatuar ilaçlar kullanılmalıdır.

Yüze yağ enjeksiyonu işlem süresi ne kadardır, yüzümüzde ne kadar süre ile kalıcılık gösterir ?

Yapılacak bölge sayısına göre değişmekle birlikte ortalama olarak yarım saatlik bir işlemdir. Klasik dolgular 6-8 ay kadar kalırken, yağ dolgusu 10-12 ay süresince kalabilir. Hele de PRP ile kombine edilirse bu süre daha da uzar.

Yüze yağ enjeksiyonu işlemi yüzümüzün hangi bölgelerine uygulanabilir ?

Klasik dolguların uygulanabildiği her yere uygulanabilir. Başta nasolabial dediğimiz burun dudak hattı olmak üzere, gözaltı, dudak, yanak, ağız çevresi, elmacık kemiği, yara izlerinin olduğu yerlere uygulanır.

Yüze yağ enjeksiyonu ücreti nelere göre değişkenlik gösterir ?

Yüze yağ enjeksiyon fiyatları ziyaretçilerimizin isteklerine, ihtiyaçlarına ve yapılacak olan bölge sayısına göre değişkenlik gösterebilir.


Antalya Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!