Yüz ve boyun germe (face lift, rhytidectomy ve neck lift)
Yüz ve boyun germe (face lift, rhytidectomy ve neck lift)

Yaşın artması ile birlikte, dış etkenler ve cildimizdeki bazı yapı maddelerinin kaybıyla cildimizde sarkma ve kırışıklıklar meydana gelir. Daha genç ve canlı bir görünüm istiyorsanız yüz ve boyun germe operasyonlarından fayda görebilirsiniz.

Yüz germe operasyonu yaşlanmayı durdurmaz, sadece bu devam eden süreçte sizi daha genç bir görünüm sağlanabilir. Yüz germe operasyonlarında özellikle ağız çevresindeki ve dudak üstündeki kırışıklarda tamamen düzelme sağlanamayabilir. Bu alanlardaki kırışıklıklara ek tedavi yöntemleri gerekebilir.

Sistemik bir hastalığı olmayan ve gerçekçi beklenti içindeki 40 yaş üzeri hastalar, yüz germe operasyonu için ideal bir hastadır. Yüz yapısı, cilt tipi, etnik köken, deri elastikiyeti gibi kişisel faktörler dikkatlice değerlendirilip, cerrahi prosedürün çeşidine karar verilmelidir. Sigara kullanımı bu operasyon için göreceli olarak engeldir. Operasyondan enaz 3 hafta önce ve operasyondan enaz 3 hafta sonrasına kadar sigara kullanılmaması istenir.

Yıllarca sadece cildin gerilmesini içeren klasik yüz germe ameliyatları uygulanmıştır. Ancak günümüzde esas olan cilt ve cilt altı dokunun gerilmesidir. Çok az farklılık olmasına rağmen erkek ve bayanlara uygulanan yöntem hemen hemen aynıdır. İz yerleri favorilerin hemen önünden başlamakta kulak önünden devam etmekte ve kulak arkasında sona ermektedir. İzler kulak önünde kulak ve yüz cildinin kesiştiği noktada olmakta ve meydana gelen izi iyi bir şekilde gizlemektedir. Cilt ve cilt altı yapı iki kat halinde hazırlanarak ayrı ayrı gerilmekte ve yüze en sağlıklı yeni görünümü verilmeye çalışılmaktadır. Ameliyat esnasında kanama kontrol edilmekle birlikte olabilecek en küçük olumsuzluğu en aza indirgemek için her iki tarafa da dren tüpleri yerleştirilir. Ameliyat beraberindeki diğer işlemlerin varlığına göre 3-5 saat sürebilir.

Operasyon sonrası, ilaçlarla kontrol edilebilecek ağrı beklenir. Yerleştirilen drenler, ameliyattan yaklaşık 24 saat sonra çıkarılır. İlk bir hafta sonunda morluk ve şişliklerin kaybolması beklenir. Birince ayın sonunda yüzünüz %70-80 son halini alır.Yüzünüzün son şeklini alması 6 aya kadar uzayabilir. Elde ettiğiniz gençleşmiş görüntüyü sürdürebilmeniz için güneş ışınlarından sürekli korunmanızda yarar vardır. Sağlıklı bir yaşam tarzı da, elde edeceğiniz sonucun daha uzun süreli olmasını sağlar.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!