Yüz, boyun ve alın bölgelerinde, genellikle yaşlanmaya bağlı olarak elastikliğini yitirip, sarkan cildin alınarak gerginlik ve gençliğinin yeniden sağlanmasıdır. Bu girişime en uygun adaylar, kırışıklıkların derin ve cildin sarkık olduğu orta yaşın üstündeki hastalardır.

Teknik olarak ameliyat, hastanın ihtiyacına göre değişen değişik kesilerle fazla derinin alınmasıyla gerçekleştirilir. Kesi yerleri arasında kulak arkası, şakak bölgeleri, saçlı alın-baş derisi sayılabilir.

Boyun germe (neck lift) ameliyatı, çene altında yapılan 2 cm kadar küçük bir kesiyle gerçekleştirilen ve ayrılıp sarkmış boyun ön kaslarının yeniden birleştirilip gıdık bölgesinin gençleştirildiği oldukça basit ve genellikle çok tatmin edici bir girişimdir.

Ameliyat süresi yapılan girişime göre 1-5 saat arasında değişebilir ve genel anestezi kullanılır. Çene altı kesisiyle yapılan boyun germe ameliyatı genel anestezi dışında damar içi sakinleştirici etkisi altında da yapılabilir. Hastanede kalmak gerekmez. işe dönüş ve günlük etkinliklere başlama süresi ortalama 2-3 haftadır.

Başlıca riskleri geçici şişlik ve morluklar, kanama, enfeksiyon, asimetri, sinir hasarı ve izlerin belirginleşmesidir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!