Yaşlanmaya götüren nedenlerden birisi dokuların aşağı doğru kaymasıdır. Bu kayış ile birlikte yüzün konturları bozulur. Kaşlar, yanak, ağız köşeleri ve çene kenarları aşağı iner ve yüze yorgun, hüzünlü ya da yaşlı bir görüntü verir. Gençleşme işlemlerinden bir bölümünü yüzün aşağı doğru kayan yapılarını yukarı doğru alma oluşturur.

Yüzü yukarı doğru alma işlemleri arasında askı dikişleri basit olması ile bir dönem öne çıktı. Küçük kancalarla çekme mantığına dayalı bu ipler ile cildin tahriş olduğu, geçiş noktalarının gamze ya da çukurluk olarak belli olması gibi sakıncaları olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir.
Kanca mantığı yerine dokunun iyileşme potansiyelini kullanan dokuyla uyumlu dikişler bu konuda yeni bir açılım getirmiştir. Yumuşak ve şeffaf küçük şemsiyelere sahip olan bu dikişle , dokulardaki suyla temas ile daha da yumuşamakta ve dışarıdan belli olmaz bir hale gelmektedir. Şemsiye bölümleri 8-10 ayda tamamen emilir. Ayrıca derin dokuya yerleştirilmesi nedeniyle dışarıdan belli olmazlar. Vücudun iyileşme mekanizmaları şemsiyeler ağ şeklinde kollajen kılıflar oluşturmakta ve bu kılıflar yardımıyla kaldırma sağlanabilmektedir.Ortalama 1 saatte işlem tamamlanır. Lokal anestezi altında yapılan işlemden hemen sonra sonuç görülebilir.

İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!