Yüksek riskli gebelikler sıkı takip gerektirir.Bu takiplerin ne sıklıkta yapılacağına en uygun yanıtı kadın doğum uzmanınız verecektir.

Takipleriniz sırasında gebelikte rutin yapılan tetkiklerin yanında gebeliğinizi yüksek riskli hale getiren durumla ilgili takiplerde gerekecektir. Örneğin gebeliği yüksek riskli kılan bir kalp hastalığınız varsa ki her kalp hastalığı gebelikte tehlikeli değildir, gebeliğiniz kalp hastalığınızın gidişatını ağırlaştırabilir ve hatta sağlığınız için gebeliğinizin sonlandırılması gerekebilir.

Gebeliği yüksek riskli hale getiren bir çok durum vardır. Bu riskler gebeliğin getirdiği yüksek tansiyon, gebelikte vaginal kanama gibi durumlar olabileceği gibi, gebelikten öncede mevcut olan veya ilk defa gebelikte ortaya çıkan akut veya kronik bir hastalık olabilir.

Herhangi bir kronik hastalığa sahip iseniz bu durum gebeliğinizi yüksek riskli kılabilir. Bunun ayrımını kadın doğum uzmanınız yapacaktır.

Yüksek riskli gebeliğinizin takibi sırasında hekiminiz size gebeliğin gidişatı ile ilgili bir çok tetkikler önerebilir, gereğinde hastaneye yatışınıza karar verebilir.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!