Yeme bağımlılığı ve tedavisi

Yeme bağımlılığı ve tedavisi

Yeme bağımlılığı; bazı yiyeceklerin diğer yiyeceklere göre beyni daha farklı etkiliyor olması sebebiyle beyindeki ödül yollarının uyarılması, geri çekilme belirtilerinin oluşması ve yeme davranışı üzerindeki kontrolün kaybedilmesidir (Kafes ve ark., 2018)

Yeme davranışının üzerindeki kontrolün kaybolmasıyla beraber bağımlılık oluşturan yiyecek giderek artan miktarlarda tüketilir ve bu durum madde bağımlılığındaki ‘’tolerans geliştirme’’ ile benzer bir süreçtir. Benzer biçimde bu kişilerde; gözlenen belli gıdalara karşı aşerme de söz konusudur.

Tüm bunlara bakıldığında o besini tüketmeye ilişkin kontrolü kaybetme, tolerans geliştirme ve aşerme bağımlılık tanı ölçütleriyle de örtüşmektedir (Öyekçin ve Devevi, 2012).

BELİRTİLER:

Tıka-basa doymuş hissetmeye rağmen bazı yiyeceklere karşı aşerme hissi

Bu besinler yenmeye başlandığında kişinin kendisine engel olamaması ve daha çok yemesi

Bu besinleri tükettikten sonra sürekli suçluluk duyma ama buna rağmen kısa süre sonra yeniden kendini bu besinleri tüketirken bulma

Aşerilen besinlerin neden yenmesi gerektiğiyle ilgili sürekli mazeret üretme

Yemeyi azaltma ya da durdurmada başarısız girişimler

Kalorili ya da sağlıksız yiyecekleri tükettiğini çevreden gizleme

Olumsuz fiziksel sonuçlar doğurabileceğinin bilinmesine rağmen bu besinleri tüketmeyi kontrol edememe (Gunnars ve ark., 2014).

TEDAVİ:

Bağımlılık tedavisine benzer bir yol izlenir. Tedavide amaç; davranışın tetikleyicisini belirlemek, kişiyi değişim için motive etmek ve o davranışa ilişkin dürtü kontrolünü eline almasını sağlamak ve alternatif davranışlar geliştirmektir.

Yeme bağımlılığı ile beraber kişide depresyon ya da anksiyete gibi durumlar da meydana gelebilir ve burada da farmakolojik tedaviyi de devreye sokmak gerekli olabilir.

Bu makale 27 Ekim 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Murat Kuloğlu Psikiyatri

Yazar toplam 36 makale yazdı.

Etiketler
Psikolojik
Prof. Dr. Murat Kuloğlu
Prof. Dr. Murat Kuloğlu
Antalya - Psikiyatri
x
Facebook Twitter Instagram Youtube