Hemen her şeyle ilgili sürekli kaygı duyan kişiler yaygın anksiyete bozukluğuna sahiptir. Bu sıkıntılar en az 6 aylık bir dönem boyunca hemen her gün ortaya çıkan, birçok olay ya da etkinlik hakkında aşırı anksiyete ve endişe duyma şeklinde tanımlanmaktadır.

Kas gerilimi, irritabilite, uykuya dalma güçlüğü ve huzursuzluk gibi bedensel belirtileri vardır.

Yaygın anksiyete bozukluğu en fazla sosyal fobi, özgül fobi, panik atak ve depresyon gibi sıkıntılarla beraber ortaya çıkmaktadır.

Nedenleri nelerdir?

Psiko-sosyal etkenler

Bilişsel-davranışçı görüşe göre; bu bozukluğa sahip kişiler gördükleri ve algıladıkları duruma doğru olmayan ve kusurlu tepkiler vermektedirler. Dolayısıyla bu olaylara karşı bir algıda seçicilik geliştirmektedirler. Örneğin köpekten korkasn kişi yolda yürürken sürekli etraftaki köpeklere odaklanmaktadır.

Psikanalitik görüşe göre ise bu bozukluğun sebebi çocuklukta çözülmemiş bir çatışmanın belirtisidir ve sevilen birinden veya bir objeden ayrılma sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Biyolojik etkenler

Beyin üzerinde yapılan nörotransmitter araştırmaları göstermektedir ki, yaygın anksiyete bozukluğuna sahip kişilerde benzodiazepin maddesi azalmakta, bunun yanı sıra beta-karbolin ve flumazenil maddeleri artmaktadır.

Belirtileri nelerdir?

En az 6 ay hergün bir olay veya etkinlik hakkında sürekli endişe duyma

Endişeyi kontrol edememe

Huzursuzluk

Aşırı heyecan

Konsantrasyon eksikliği

İrritabilite

Kas gerginliği

Uyku bozukluğu

Sosyal hayatın olumsuz yönde etkilenmesi; işe gidememe, bir eğlence ortamına girememe


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!