Yaşamın öğrettikleri

Yaşamın öğrettikleri

Zor durumda kalsa bile insanın doğru yoldan şaşmaması gerektiğini , doğru yoldan şaşmanın kolay, geri dönmenin zor olduğunu öğrendim .

İnsanları kırmanın kolay tekrar kazanmanın çok zor olduğunu, hayatta bana yardım edecek tek kişinin gene kendim olduğunu , İnsanlara bel bağlamanın aldatıcı olduğunu öğrendim.

Yaşamdan geriye sadece ismizin kaldığını, yaşam bittiğinde hiç birşeyi götüremediğimizi yapabileceğim tek yatırımın beynim ve ruhum olduğunu onlara yaptığım yatırımın hayat boyu işe yaradığını öğrendim .

Kitap okuyarak yaşamı tanıyabileceğimi,  televizyon seyretmenin sadece o anı geçirmeme yardım ettiğini hergün bir süre yaşamı sorgulamanın gerekliliğini yaşamı sorgulamanın ise daha iyi bir yaşam için işe yaradığını öğrendim.

Paranın kolay kaybedilip kazanılabildiğini , dostların uzun sürede kazanılıp kısa sürede kaybedilebildiğini öğrendim.

Hayatta öne çıkmanın gereksiz olduğunu, buna değer işler yaptığımda hayatın zaten öne çıkardığını öğrendim.

Çocuğumun bana verilmiş bir emanet olduğunu, onu sahiplenirken hükmetmemem gerektiğini eşimin özen gösterdiğim sürece yanımda olduğunu özensizliğin onu benden uzaklaştıracağını farkettim.

Bedenime özen göstermem gerektiğini, ona iyi bakmazsam bunun bedelini gene kendimin ödeyeceğimi öğrendim.

İşimin bana ne kadar gerekli olduğunu , onu daha iyi yapabilmek için sürekli okuyup öğrenmem gerektiğini, işimi iyi yapmazsam herşeyimi kaybedebileceğimi öğrendim.

Geçmiş insanların deneyimlerinden istifade etmenin gerekliliğini herkesten öğrenebileceğim çok şeyler olduğunu gördüm ,zamanın geri dönmeyeceğini, onu daha iyi kullanmak için gayret etmem gerektiğini hiçbir anımı boşa harcama lüksüm olmadığını öğrendim.

Sonuçta hayat bana bir sürü şey öğretti ama öğrendiklerimin öğrenmem gerekenlerin yanında ne kadar az olduğunu farkettim. Kendi dertlerimin ne kadar ufak insanların dertlerinin ne kadar çok olduğunu  yaşam sona ermeden onun hakkında karar vermemek gerektiğini biten yaşamın arkasından keşke dememeyi öğrendim.

Yaşamı bilerek ve algılayarak yaşama dileğiyle...

 

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dr. R. Sabri YURDAKUL, 1960 yılında Ankara’da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimin ardından Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1985 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Ankara Numune Hastanesi‘nde yapmış ve 1992 yılında  Psikiyatri Uzmanı olmuştur.  Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Psikolojik Danışma Rehberlik Bölümü’nde özel öğrenci olarak da eğitim almıştır. Uzmanlık eğitimi sonrasında 1992 yılında Adana Ruh Sağlığı Hastanesi'nde çalışmalarına başlamış olan Uzm. Dr. R. Sabri YURDAKUL, daha sonra Yaprak Psikiyatrik ve Psikolojik Danışma Merkezi'ni kurmuştur. Bu süre zarfında psikodrama eğitimleri yanında, kognitif terapiler ve gestalt terapisi eğitimlerine devam etmiş, gerek bireysel gerekse grup terapileri uygulamasının yanı sıra birçok anaokulu, kolej ve dershanede konferans ...

Etiketler
Yaşamın öğrettikleri
Uzm. Dr. R. Sabri Yurdakul
Uzm. Dr. R. Sabri Yurdakul
Adana - Psikiyatri
Facebook Twitter Instagram Youtube