Vitiligo hakkında genel bilgiler

Vitiligo hakkında genel bilgiler

Vitiligo, deride süt beyazı lekelerle görülen kronik seyirli bir cilt hastalığıdır. Hastalık pigment üreten hücrelerin ( melanosit ) sayı ve işlev kaybına uğraması sonucu meydana gelir. Hastalığın bulaşıcı özelliği yoktur. Tahriş, travma ve güneş yanığı olan cilt alanlarında da bu beyaz lekeler oluşabilir, vitiligonun bu özelliğine 'köbner fenomeni' denir.

Vitiligo, en çok genç erişkinlerde görülür. Hastaların yaklaşık yarısı 20 yaş altındadır. Kızlarda daha sık rastlanır. Vitiligosu olan bir çocuğun, ailesinde de aynı hastalık yüzde 35 oranında görülür. Modern tıpta çözümü olmayan bir hastalık olup, fitoterapik ilaçlarla çözüme kavuşturabilmekteyiz.

Bu makale 14 Nisan 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. İlyas Yazıcı

Dr. İlyas Yazıcı, 1964 yılında Trabzon'da doğmuştur.1980 yılında Trabzon Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'ni başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanını almıştır.

Yeditepe üniversitesinde Fitoterapi yüksek lisansını tamamlayarak YÖK'ün verdiği Fitoterapi Uzmanı olmuştur.

Sağlık bakanlığı tarafından onay verilmiş olan Medipol Üniversitesi Uygulamalı Eğitim programlarına katılmıştır. Bu eğitim ile aldığı sertifikalar; "Fitoterapi, Ozonterapi, Kupa Terapi, Sülük,, Mezoterapi"dir.

İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi "Aromaterapi" eğitim programına katılmıştır.

Dr. İlyas Yazıcı, mesleki çalışmalarına  ise Ümraniye'de bulunan Özel Atlas Hastanesi'nde devam etmektedir.

 

Etiketler
Cilt lekelerinin tedavisi
Dr. İlyas Yazıcı
Dr. İlyas Yazıcı
İstanbul - Fitoterapi
Facebook Twitter Instagram Youtube