Kanserden değil eksik tedaviden korkun

Kanserden değil eksik tedaviden korkun

Kanser birçok yönü ile diğer hastalıklardan ayrışmaktadır. Birçok hastalık bir tedavi tekniği ile yani bir ilaç ya da bir ameliyat ile çözülebilirken kanserde birden fazla tedavi tekniği aynı anda uygulanmak zorundadır.

Tedavide İlk Adım Kanseri Yeneceğine İnanmak

Bir örnekle hareket edecek olursak; karaciğer metastazı olan bir kolon kanseri hastasını ele alalım. İlk tedavi aslında bütün tekniklerden önce hastaya moral verilmesi olacaktır. Hastanın kanseri yeneceğine hem kendisi hem de yakınları kalben fikren inanmalıdır. Bu anlamda profesyonel psikolojik destek yerinde olacaktır.

Kanserde Sadece Kemoterapi Yeterli mi?

2. adım ameliyat olabilirdi ancak hastalık 4. evreye yükseldiği için ameliyat bir seçenek olmaktan çıktı. Bir sonraki adım onkoloji doktorlarının kontrolünde hastaya kemoterapi verilmesi olacaktır. Ancak kemoterapi tek başına yeterli bir tedavi tekniği değildir. Kemoterapi uygulanmalı elbette ama hem ağır yan etkileri hem de 4. evre kanserdeki yetersiz sonuçlar dikkate alındığında ekstra yöntemler de devreye girmeli.

Kemoterapi-Radyoterapinin Yanında Fitoterapi

Fitoterapi yani profesyonel manada bitkisel tedavi işte bu noktada mutlaka değerlendirilmeli. Kemoterapi ile aynı anda kullanılabilecek ve kanserde son derece etkili bitki özlerinden faydalanmak gerekiyor. Bunlar hem kemoterapinin etkinliğini artırmada hem de kemoterapinin halsizlik, yorgunluk, mide bulantıları gibi yan etkilerini minimize etmede faydalıdır.

Bitkisel Tedavi Profesyonel Ellerde Yapılmalı

Bugüne kadar dünya çapında yüzlerce üniversitede binlerce bitkinin kanser üzerindeki etkileri incelenmiş ve 100'den fazla bitkinin kanserdeki etkileri ispatlanmıştır. İşte bu bitki özlerinin doğru formüller ve doğru dozlarla hastalara verilmesi 4. evre kanser hastalarında dahi iyileşme sürecine katkı sağlamaktadır. Artık onkoloji uzmanları da kemoterapi sürecinde bitkisel tedavi önermekte. Buradaki şart bu işin ilmini okumayan, aktarvari çalışmalar yapanlardan değil de, fitoterapist doktorlardan bitkisel tedavi alınmasıdır.      

Sağlık Bakanlığı’nın Getat Birimi

Sağlık Bakanlığının GETAT birimi bu anlamda doktorlara yetki vermiş ve bitkisel tedavinin hastalıkların tedavisinde yaygınlaşması için çaba sarfetmektedir.

Kanserde Bitkisel Tedavi Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Hastamıza dönersek, bitki özleri sayesinde güçlü bir bağışıklık sistemine kavuşacaktır. Kemoterapi ve fitoterapiyi aynı anda kullanan 4. evre karaciğer metastazlı kolon kanseri hastamızda ilk 3 ayda güzel bir ilerleme kaydettiğimizi görebiliriz. Her hastanın bünyesi farklı olduğu için kesin bir tedavi süresi elbette verilemez ancak ilk 3 ayın sonunda çekilen pet filmi ya da tomografi kitlelerde küçülmeyi bize gösterecektir. Tedavide yol haritası buna bağlı olarak çizilecektir. Tedavilerin yanısıra önerilen beslenme formülleri de sürece katkı sağlayacaktır. 6 aylık tedavinin sonucunda kitlelerin tamamen temizlendiğini düşünsek dahi fitoterapi ve beslenme önerilerine devam edeceğiz.

Kanserin Nüksetmesini Önlemede Fitoterapi’nin Etkisi

Kanserin nüksetmesini önlemek için hem aralıklarla onkolojik muayeneleri ve görüntülemeleri eksik etmeyeceğiz hem de fitoterapist doktorlardan aralıklarla destek almaya devam edeceğiz. İşte bu formülleri uygulayan bir hastanın kanserden korkmasına gerek kalmaz. Siz siz olun kanserden değil eksik tedaviden korkun.

Bu makale 28 Mayıs 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Şenol Şensoy

Dr. Şenol Şensoy, 1967 yılında İstanbul'da doğmuştur.Lisans öncesi eğitimlerini başarıyla tamamladıktan sonra, 1991 yılında Karadeniz Üniversitesi Tıp Fakültesini başarıyla bitirerek Tıp doktoru unvanını almıştır.  Görevine ilk olarak Siverek Devlet Hastanesi Acil Polikliniğinde başlayıp, ilerleyen yıllarda 3 yıl boyunca Akçaabat’ta Sağlık Ocağı Hekimi olarak görev almıştır. Daha sonrasında Trabzon Hava alanı ve Atatürk Hava Alanı kurum tabipliği görevine geçmiştir. Halk arasında şifalı bitkiler olarak bilinen tıbbi bitkilerden istifade eden sayısız insanımızın taktir ve övgüsüne muhatap olan doktor Şensoy, fitoterapinin tıp doktorları tarafından uygulanması gereken tedavi edici bir alan olduğunu, 2014 yılından itibaren sağlık bakanlığı tarafından verilen sertifikasyon eğitimleri ile fitoterapist ünvanını alan tıp doktorları tarafın ...

Etiketler
Kanser türleri
Dr. Şenol Şensoy
Dr. Şenol Şensoy
İstanbul - Fitoterapi
Facebook Twitter Instagram Youtube