Varikosel mikrocerrahi tedavisi
Varikosel mikrocerrahi tedavisi

Varikosel testislerde ven adı verilen damarların aşırı derecede genişlemesidir. Testislerde kan dolaşımının bozulması ısı artımı, biriken toksik maddeler, hipoki ve pH azalması nedeniyle sperm yapımında bozulmaya neden olur. Varikosel kısırlığa sebebiyet vermesinden dolayı önemli bir hastalıktır.

Operasyon tekniği ve tedavi

Varikoselin bugün için tedavisi cerrahidir. Mikrocerrahi ile spermatik ven ligasyonu adı verilen bir operasyonla genişleme gösteren damarlar bağlanır. Bu operasyon endoskopik olarak yapılabileceği gibi radyolojik embolizasyon (radyolojik kontrol altında genişleyen damarı tıkayan bir madde enjekte edilmesi) teknikleri de kullanılabilir. Tekniklerin birbirleriyle karşılaştırmalı çalışmaları olmadığından hangisinin daha üstün olduğu konusunda kesin bir görüş birliği yok.

Operasyon tekniğinde genelde subinguinal mikrocerrahi yaklaşım seçilir. Genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. 2-3 cm’lik kesi yapılır, Sperm kanalı, arter ve lenfatik kanallarda yaralanma riski daha azdır. Komplikasyonlardan testiste küçülme, azoospermi, hidrosel oluşumu daha düşük risktedir. Cerrahi işlem 45 dakika sürer günü birlik cerrahi olarak yapılır.Operasyona karar vermeden önce, uzun vadeli beklentileri ve tüm potansiyel riskleri konusunda doktorunuzla konuşmalısınız. Operasyon sonrası herhangi bir komplikasyon yoksa aynı gün taburcu olursunuz. Bir hafta sonra dikişleriniz alınır artık iş ve egzersiz hayatınıza dönebilirsiniz. Ameliyat sonrası mayo altı kısımda küçük yara izi kalır.

Tanı

Hekimin dikkatli muayenesi ve gerekli tetkikleri istemesi durumunda kolayca tanı konur. Varikosel çoğu zaman hiçbir belirti vermez. Ancak bazen bu belirtiler görülebilir: Testislerde ağrı, küçülme,dolgunluk hissi, İnfertilite (kısırlık), gözle görülebilen genişlemiş damarlar izlenebilir.

Ele gelen genişlemiş damarlar Varikosel I. dereceden III. dereceye kadar derecelendirilmektedir.

I. derecede ıkınmayla damarlar ele gelir,

II. derecede damarlar ıkınmadan kalınlaşmıştır damarlar ele gelir,

III. derecede ise damarlar çok genişlemiş, kıvrımlar çok büyük yumaklar yapmıştır gözle görülebilir ve bozulmuş dolaşıma bağlı testislerde ufalma görülebilir.


İstanbul Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!