Vajinoplasti operasyonu (vajen daraltma)

Vajinoplasti operasyonu (vajen daraltma)

Bu operasyon ile cinsel ilişki sırasında çiftlere rahatsızlık veren gevşeklik hissini düzeltilir. Ayrıca operasyon sırasında eğer varsa stres sinkontinans (hapşırma,ıkınma vs. gibi nedenlerle idrar kaçırma) veya diğer sarkmalar da düzeltilebilir. Dış genital bölgenin görünümünü düzeltmek, güzelleştirmek için eğer uygun olur ise beraberinde labium minörlerin (küçük dudakların) düzeltilmesi ameliyatı da yapılabilir. 

Vajina daraltma operasyonu genellikle bir veya birden fazla normal vajinal doğum yapmış ya da çok zor kilolu bebek doğurma hikayesi olan hastalara uygulanmaktadır. Ancak henüz doğum yapmadığı halde yapısal olarak veya başka bir nedenle vajinasında genişleme şikayeti ve bundan rahatsızlık duyan olan hastalara da doktor tarafından uygun görülürse yapılabilir. 

Çoğunlukla cinsel birliktelik sırasında cinsel ilişki esnasında duyulan bolluk hissi ve hava çıkarma sesi gelmesi bir nevi gevşemenin göstergesi olarak kabul edilebilir. Bu operasyonun amacı vajinadaki bol kısmı cerrahi olarak çıkartıp daraltmak ve altındaki bağ ve kas dokusunu penisi güzel kavrayacak şekilde sıkılaştırmaktır. 

Yaş ilerledikçe kas ve bağ dokusu yavaş yavaş zayıflamaya başlar  ve bu neden ile idrar torbası (mesane) ve kalın barsağın vaginaya doğru sarktığı gözlenebilir, hastanın genellikle idrar kaçırma şikayeti olur ya davaginasında ele gelen kitleden rahatsızlık duyar. Bu hastalara da vaginanın ön ve arka duvarına cerrahi düzeltme yapılır, idrar torbası ve bağırsağın vajen duvarına doğru sarkan kısmı ortadan kaldırılır. Operasyon lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. 

Ancak ben hastalarımın konforu, acı duymaması ve operasyonun daha uygun şekilde yapılabilmesi için uyutularak yani genel anestezi altında yapılmasını tercih ediyorum. Ameliyat yaklaşık 30-45 dakika sürebilir, ameliyattan sonra 1-2 saat gözlem odasında istirahatin ardından hasta yürüyerek evine gidebilmektedir. 4-5 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Genellikle eriyen dikiş iplikleri kullanıldığı için dikişlerinin alınmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. 

Oldukça yüz güldürücü ve memnuniyet verici bir operasyondur.

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Ayşe Konaç Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 24 makale yazdı.

Etiketler
Vajinoplasti ameliyatı nedir
Op. Dr. Ayşe Konaç
Op. Dr. Ayşe Konaç
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
x
Facebook Twitter Instagram Youtube