Vajinismus nedir ve nedenleri nelerdir ?

Vajinismus nedir ve nedenleri nelerdir ?

Vaginismus, kadınlarda görülen cinsel bir işlev problemidir. Vajina girişini çevreleyen pelvis kaslarının istem dışı kasılarak cinsel birleşmede acı ve ağrıya neden olması veya bu sebeple cinsel birleşmenin hiç gerçekleşememesi şeklinde tanımlanabilir. Kasılmalar, cinsel birleşme dışında jinekolojik muayene esnasında ve vajina içine fitil veya tampon yerleştirme durumlarında da ortaya çıkabilir. Öte yandan vajinismus; fiziksel veya organik bir sağlık problemi  olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin vermemesi, verememesi olarak ifade edilebilir.

Vaginismus tanısı  koyabilmek icin öncelikle hastanın bir jinekolog tarafından, cinsel birleşmeye engel olabilecek anatomik bir engel olup olmadığına bakılması gerekir. Jinekolojik muayenede bir sorun saptanmazsa , çiftler cinsel terapi öncesi tek tek veya birlikte görüşmeye alınır. Derin hikaye ve anamnez sonrasında vaginismus kesin tanısı konulur.

Vaginismus Belirtileri 

Vajinismusun en temel belirtisi, cinsel birleşme sırasında kişinin istem dışı kasılarak panik atak benzeri bir durum yaşamasıdır.Çoğu zaman cinsel ilişki sırasında sadece genital kasların değil tüm vücudun (bacak, kol, bel, vb.) kasıldığı ve öyle kaldığı görülür. 

Bu durum eşini bilinçsizce güçlü bir şekilde itme ve  eşinden kaçmaya kadar gider. 

Refleks olarak yani istem dışı yapılan bu hareketlerin kişi  tarafından da istemsiz olduğu özellikle belirtilir . Hastalar çoğu zaman bu durumu  ’Elimde değil, istemeden yapıyorum .. Eşimi seviyorum , onu istiyorum ama elimde olmadan onu itiyorum’ şeklinde tarif ederler.

Cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrı , yanma, gerginlik ve batma hissi ve cinsel ilişki sırasında acı olacağına dair  güçlü bir inanç ve korku hissedilir. Hastaların, cinsel ilişkinin ağrılı olacağına dair inanç nedeniyle cinsel ilişkiden kati suretle kaçındıkları görülür.

Penis veya başka bir cismin (filtil ve tampon gibi) vajinaya girişi çoğu zaman ağrılıdır. Ağrı ve acı endişesi nedeniyle cinsel istek kaybı ve cinsel ilişkiden kaçınma söz konusudur. 

Vaginismus tanısı alan kadınların sadece penis değil, vajinaya yerleştirilen bir ilaç ovul fitil veya tampondan da rahatsızlık duydukları ve yerleştiremedikleri görülür. Hatta çoğu zaman vajinaya giriş imkansızdır. 

Jinekolojik muayene esnasında da zorlanırlar hatta çoğu zaman jinekolojik muayeneye izin vermezler.

Hastaların genital bölgede hissettikleri ağrının herhangi bir organik nedeni yoktur yani bu ağrıyı açıklayacak bir sağlık problemi yoktur. 

peki neden ağrı hissedilir ?? 

Vaginismus Nedenleri:

Vajinadaki istem dışı kasılmalar, kişinin bilinçli kontrolünden bağımsız gerçekleşen kasılmalardır. Bu istemsiz kasılmaları yaşayan kadınlar aslında cinsel birleşme konusunda isteklidirler. İstekli olmalarına rağmen cinsel ilişki yaşayamamaları  onlar için  üzüntü verici bir durumdur. Kadının cinsel isteği olması ve eşiyle cinsel ilişki yaşamak istemesine rağmen buna engel olan kasılmaların sebeplerine baktığımızda; 

%10'un da yapısal bir nedenden söz edilebilir. Vajinismusun yapısal nedenleri;

Organik anatomik problemler (vajinal septum, kızlık zarının anatomisi ile ilgili problemler, vajinanın yapısal problemleri v.b)

Vajinitler, vajinal mantarlar

Pelvik Inflamatuar Hastalık

Bartholin Absesi – Kisti

Vulvar Vestibulit Sendrom şeklinde sıralanabilir.

Bu organik nedenler bir jinekolog tarafından kısa bir jinekolojik muayene ile kolayca anlaşılır ve tedavi edilir. Ancak ülkemizde vajinismus un nedenleri arasında bu organik nedenler çok küçük bir yer tutmaktadır. Ülkemizde çok sık görülen vajinismus nedenlerinin en önemli  kısmını sosyolojik ve psikolojik nedenler oluşturmaktadır.

Vajinismusun ülkemizde  en sık görülen nedeni; cinsel kimliğimize dair psikolojik kaygı ve korkulardır. Kız çocuklarına öğretilen veya bilinçaltımıza kodlanan ‘erkekler sana zarar verir’ 'cinsellik kötüdür', 'kızlık zarı çok değerli ve korunması gereken bir şeydir' 'bekaretini kaybedersen evlenemezsin ve hayatın boyunca aşağılanarak yaşarsın '' düşünceleri bu problemin ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Bunun yanı sıra toplumsal bir takım inançlarımız  ve değer yargılarımız  nesiller arasında genetik aktarıma da sahiptir. Kız çocuklarının cinsellikle ilgili sahip oldukları mitler ve korkuların çoğu da genetik aktarımla kazanılmıştır. Tüm bu mitlerin üzerine toplumsal baskı ve korkular da eklenince çoğu kız çocugu için cinsel ilişki ile ilintili eylemler  zevkli haz verici hisler ve duygulardan çok sonucunun acı ve sıkıntı getireceği bir kabusa dönmektedir. 

Kazanılmış korkular yukarıda bahsettiğim mitlere bağlı endişeler sonucunda gelişebilir ancak bunun haricinde yaşanmış bir takım cinsel taciz gibi travmatize edice  olaylar sonucunda da gerçek korkular gelişebilir. Cinsel taciz , hafif ağır sözle veya şiddet icerikle ne olduğunun önemi olmaksızın , kişinin rızası ve onayı dışında yaşatılmış her türlü cinsel istismarı içerir ve maalesef ülkemizde azımsanmayacak sıklıkta yaşanmaktadır. Travmatize edici cinsel ilintili hikayelerin duyulması öğrenilmesi veya yaşanması kişide bilinçaltında yerleşmiş bir savunma düzeneği oluşturur.Kişi kendisini olası her türlü tehdide karşı savunmaya alır ve bunu bedenindeki kasılmalar ile ifade eder. 

Yıllarca, cinselliğin kadınlar için zarar verici, kötü, aşağılayıcı, yalnızca erkeklerin faydalandığı, kadınların kaçması gereken bir şey olarak algılayarak yetişen bir genç kız, bu ilişkiyi yaşayacağı sırada bilinçaltına yerleşmiş bu yanlış fikirleri istemeyerek de olsa hatırlayacak, ilişkiye girmekten rahatsızlık duyacak ve istem dışı olarak ilişkiyi reddedecektir. İlişkiyi reddetme beyine gönderilen yanlış mesajlar , beden tarafından tüm kaslarda kasılma olarak yanıt bulacak ve kişinin istemsiz zannettiği ancak bilinçaltının son derece istemli yaptığı kasılmalar gerçekleşecektir.

Bilinçaltı, korkularımız ve  bu korkuların kaynaklandığı tüm eylemlerden  kaçınmak icin gerekli savunma düzenekleri ile ilgilenir.'' Artık bekar degilim evliyim ve eşimle her türlü cinsel eyleme katılmakta özgürüm , eşim cinselliğimi özgürce yaşayabileceğim güven duyduğum ve bana asla zarar vermeyecek biri '' gibi bir  düşünce bilinçaltı tarafından oluşturulamaz, bu nedenle evlendikten sonra da her türlü cinsel deneyime kişiyi kapatır . Bilinçaltında yerleşmiş korkuların ve yanlış cinsel mitlerin yeniden yapılandırılması kişinin tüm bu korkularının farkında olması ve bunlarla yüzleşerek bir içgörü oluşturması ancak terapi ile mümkündür. 

Vaginismus , kesin tedavi edilebilen ve uyguladıgımız cinsel terapi seansları sayesinde son derece olumlu yüz güldürücü sonuçlar aldıgımız bir rahatsızlıktır.Bu nedenle vajinsmus nedeniyle evlilik hayatını kabusa çeviren çiftlerimize mutlaka en kısa zamanda terapi için destek almalarını öneriyoruz. 

Op.Dr.Meltem Aksu

Bu makale 9 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Meltem Aksu

Uzm. Dr. Meltem AKSU, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1996 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2002 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise 2003-2008 yılları arasında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapmış ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 5 yıl boyunca, Obstetri (Gebelik takibi ve Doğum ), Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik), İnfertilite (Kısırlık), Menopoz, Jinekoloji ve Endoskopik Cerrahi ünitelerinde görev yapmış olan Uzm. Dr. Meltem AKSU, 2009 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Laparoskopik Cerrahi eğitimi almış ve bu eğitim esnasında Dr. Resad Paya Pasic, Dr. Shailesh Puntambekar ve Dr. Fatih Şendağ ile beraber çalışma fırsatı bulmuştur. 2009- ...

Uzm. Dr. Meltem Aksu
Uzm. Dr. Meltem Aksu
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube