Vajina Estetiği

Vajina cinsel ilişkinin gerçekleştiği organa verilen isimdir. Halk arasında vajina hazne olarakda isimlendirilir. Vajina ilerleyen yaşla birlikte, zor geçmiş normal doğumlardan sonra genişleyip eski yapısını kaybeder. Vajinada oluşan genişleme hem cinsel tatminsizliklere,hemde estetik bozukluklara neden olur. Fakat bir çok kadın tarafından bu durum utandıkları için söyenmemektedir. Vajina ön ve arka olmak üzere iki duvardan oluşmaktadır. Ön duvarın sarkması sonucu vajinada hem genişleme olur, hemde kadın zamanla ilerleyen idrar kaçırma problemleri yaşar. Ön ve arka duvarın sarkması ile ıkınma ve tuvalete oturunca ufak, pinpon topu büyüklüğünden, elma boyutuna kadar varan mukozanın dışarı çıkması gözükür. Bu görüntü kadında kötü estetik duygusu yaratır. Normal doğum yapmış kadınlarda bu tür sarkmalar daha çok görülür. Sezeryen ile yapılan doğumlardan sonra vajina genişlemeleri olmaz. Çünkü bebek direkt rahim içinden alınır, vajinal kanalı geçmediği için vajinada esneme olmaz.

Normal doğum yapanların en çok şikayet ettiği durumlardan biride doğum sırasında bebeğin vajinadan çıkışını kolaylaştıran kesinin (epizyotomi) daha sonra kötü bir görüntü oluşturması veya doğum sonrası düzensiz kaynama nedeniyle açıklık oluşmasıdır. Bu açıklık vajina girişinin geniş olmasına neden olmaktadır.

Epizyotomi düzeltilmesi lokal anestezi altında yapılabilen kolay bir operasyondur. Bozulmuş olan dokular çıkartılarak yeniden tamir yapılır. Genişlemiş olan vajina girişi daraltılır. Vajinanın daraltılması operasyonuna vajinoplasti denir. Vajinoplasti hem ön hem arka duvar tamiri şeklinde yapılacaksa ameliyathane ortamında genel anestezi ile yapılır. Bir gün hastanede yatması gerekebilir. 40 gün ilşki yasağı uygulanır. 40 günden sonra normal cinsel yaşantısına dönebilir. Sadece arka duvar daraltılacaksa bu daha küçük bir operasyondur. Lokal veya genel anestezi uygulanır. Operasyonda kullanılan dikişler geri alınmaz, kendiliğinden eriyerek atılır.

Bir diğer estetik operasyon küçük dudakların düzeltilmesidir. Ergenlik çağında uzayan, genişleyen iç dudaklar bazı kadınlarda estetik kaygısı oluşturur. Bir dudak diğerinden daha büyük ve sarkık olabilir. Sarkık dudak estetik problemden başka bir soruna neden olmaz. Fakat kişide psikolojik soruna neden oluyorsa cerrahi operasyonla düzeltilir. Lokal anestezi altında yapılabilen kolay bir operasyondur. Operasyondan sonra hasta günlük işine dönebilir. Cinsel yaşam bir ay kısıtlanır.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!