Tükürük bezi hastalıkları tanı ve tedavisinde endoskopi

Tükürük bezi hastalıkları tanı ve tedavisinde endoskopi

Sialendoskopi, büyük tükürük bezlerinin (parotis ve submandibular – çene altı) kanallarının ve hastalıklarının doğrudan içeriden görüntülenmesidir. Bu görüntüleme, çok ince endoskoplar ile genellikle dışarıdan (ciltten) ya da ağız içerisinden herhangi bir kesiye ihtiyaç duyulmadan yapılabilir. Endoskopik görüntüleme sayesinde tükürük bezinin taş, mukus tıkacı, darlık gibi değişik hastalıkları arasında doğru ayırıcı tanı, başka herhangi bir tetkike ihtiyaç duyulmadan yapılabilir.

Sialendoskopi, bu işe için tasarlanmış özel kanal genişletici el aletleri ve özel endoskoplarla kolaylıkla uygulanabilir. Doğru tanının koyulmasının yanı sıra, taş ve mukus tıkacı gibi rahatsızlıklarda özel aletler yardımıyla bu patolojilerin çıkarılabilmesine yani tedaviye de olanak sağlar. Bu yöntemle yapılan başarılı bir işlem, hastanın açık bir cerrahiye ihtiyaç duymamasını sağlar. Bu sayede oluşabilecek yara izi, sinir ve damar yaralanmaları gibi sorunlar önlenebilir.

Bu yazılar www.haldunoguz.com adresinden alınmıştır.

Bu makale 9 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Haldun OĞUZ, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapmış ve Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı olmuştur. Tıp ve uzmanlık eğitimi yanı sıra yurtiçi ve yurtdışı içerisinde çok sayıda kurs ve toplantıya katılmış, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Laringoloji ve Ses Restorasyonu Enstitüsü’nde gözlemci olarak çalışmalarda bulunmuştur. 2007 yılında Doçentlik, 2013 yılında ise Profesörlük derecesine yükselmiştir. Uzmanlık eğitimi sonrasında birçok kurumda görev yapmış olan Prof. Dr. Haldun OĞUZ, mesleki çalışmalarına şu anda Ankara Hekim Center'da bulunan özel muayenehanesinde devam etmektedir. Ayrıca kendisinin uluslararası ve ulusal kitap, d ...

Etiketler
Sialendoskopi neden yapılır
Prof. Dr. Haldun Oğuz
Prof. Dr. Haldun Oğuz
Ankara - Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Facebook Twitter Instagram Youtube