Testis protezi, testiküler implant
Testis protezi, testiküler implant

Testisin birinin veya her ikisinin kaybının veya doğuştan yokluğunun çok olumsuz olabilecek psikolojik etkileri vardır. Araştırmalar testis implantlarının kozmetik avantajları, duygusal faydaları ve hasta memnuniyetini yüksek seviyeye taşıdığını göstermektedir.
Testis implantı, sadece kozmetik görünüş için tatbik edilmektedir. Kesinlikle doğal bir testisin hormonal fonksiyonlarını yerine getiren alternatif bir tedavi değildir.Erkeklerde testisler doğuştan gelişmemiş ve doğum anından itibaren patolojik olarak testisler torbasına inmemiş olabilir testis protezi tatbikinin en sık nedenidir. Ayrıca her hangi bir testisin alınması; testis torsiyonu(2. sıklıkta), testis tümörü(3.sıklıkta) testis travması, testis enfeksiyonu ve metastatik prostat kanseri(4.sıklıkta) gibi durumlarda gerekebilir. Kozmetik açıdan bu hastalara protez tatbik edilir.
Ayrıca daha önce tatbik edilen testis protezinin beğenilmemesi durumunda re-testis implantı(yeni protez) operasyonu güvenle yapılabilir.
Protez türleri ve boyutları
İmplant yaklaşık 0.035 inç kalınlığında bir kalıp silikon elastomer kabuktan oluşur. Cerrah tarafından serum fizyolojik ile operasyon anında doldurulabilir. Small, Medium, Large modelleri vardır.İnmemiş testis veya testis torsiyonu olan çocuklar için uygun bir seçim olabilir. Doku reaksiyonlarının araştırıldığı, histolojik ve immünofenotipik çalışmalar devam etmektedir.
Silikon elastomerinden üretilmiş katı protez:
Gerçek testisin yapısına çok benzeyen düşük sertlikteki implantlardır.
Operasyon tekniği ve tedavi
Operasyon tekniğinde skrotal veya inguinal yaklaşım seçilebilir. Yöntem doktorun tecrübesine bağlıdır.
Testis torbanız içinde veya vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyon varsa doğal sertlikte slikon veya serum fizyolojik dolu testis implantlar tavsiye edilmez. Bir testis implantı seçmeden önce, uzun vadeli beklentileri ve tüm potansiyel riskleri konusunda doktorunuzla konuşmalısınız. Operasyon sonrası herhangi bir komplikasyon yoksa aynı gün taburcu olursunuz. Bir hafta sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz.
Doktorunuz ile takip kontrol planınızı konuşmalı, gerekli psikiyatrik desteği almaktan çekinmemelisiniz.
Operasyon sonrası en sık memnuniyetsizlik nedenleri şekil, boyut ve pozisyon nedenlidir.


İstanbul Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!