Koltuk altı el ve ayak terlemesi şikayeti olanlarda, koltuk altı el ve ayaklarda aşırı ıslaklık söz konusudur. Bu bölgelerden akan ve hatta damlayacak şekilde terleme artışı olabilir. Koltukaltı terlemesine deodorantlar ve losyonlar fayda etmez. Uzun süreli aliminyumlu antipersipirantlarda tıkanıklık yapabildiklerinden çok tercih edilmezler. El ve ayaklarda da çok başarılı uygulamalar yoktur, sadece zahmetli olan galvanoterapiden fayda görürler. Sadece koltuk altı terleme şikayeti de olanlarda son zamanlarda radyofrekansla başarılı sonuşlar alınmaktadır.

Terleme, vücudun ısısını ve tuz oranını ayarlayarak, vücudu dengeleyen bir sistemdir. Ancak koltuk altı terlemelerinde, vücudun dengesi için gerekli olanın çok üstünde terleme artışı söz konusudur. Kıyafetlerde ıslak görünüm ve terlemeye bağlı giysilerin renklerinde bozulma problemi olabilir. Bu tür durumlar kişide sosyal açıdan rahatsızlık yaratır.

Terleme Nedenleri:

Koltuk altı terlemesinin nedeni, sempatik sinir sisteminin aşırı uyarılmasıdır. Bu kişinin yapısıyla ilgilidir. Stres ve gerginlik koltukaltı terleme şikayetini çok artırabilir. Şikayet genel olarak ergenlik çağında başlar. Genellikle genetik olan bu problemde mutlaka tiroşd hormonlarına bakılmalıdır.

Terleme Tedavisi

Koltuk altı el ve ayak tabanı terlemesine çözüm, terleme kesici alüminyumlu losyonlar, iyontoforez, Botoks ve cerrahi yöntemler olabilir. Günümüzde en çok tercih edilen yöntemler botoks ve cerrahi tedavilerdir.

Terlemede Botoks Tedavisi

Koltuk altı el ve ayak tabanı terleme tedavisinde Botoks yöntemi 2004 yılında FDA tarafından kabul edilmiştir. Koltuk altı Botoks tedavisinde, terleyen bölgeye ortalama 20-30 nokta halinde küçük miktarlarda Botoks verilir. Botoks uygulamasından önce ilaç sulandırılır. Sulandırılan Botoks, ikiye bölünerek her iki koltuk altına uygulanır. El ve ayak tabanı için tedavi biraz ağrılı olacağı için mutlaka lokal anestezik eşliğinde yapılmalıdır.

15 gün sonra eğer terleme devam ediyorsa nişasta ile iyot testi yapılarak terleyen bölge tespit edilir. Terlemesi devam eden bölgelere, ilaveten Botoks verilebilir. Koltuk altı terlemelerinde Botoks tedavisi çok kısa sürer. Uygulama öncesinde anestezik krem uygulanırsa acı pek hissedilmez. İşlem sonrası beklenen önemli bir yan etki yoktur. Aşırı terleme şikayetinde Botoks etkisi ortalama 6-12 ay arasında değişebilir.


İstanbul Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!