Sonbahar hastalık mevsimi olmasın

Sonbahar hastalık mevsimi olmasın

Mevsim geçişleri insanların ruhsal davranışlarını etkilemekle birlikte; çeşitli hastalıklara yakalanma riskini de artırabilir. 

Havaların soğuması, okulların açılması ve toplu taşıma araçları gibi kapalı mekanlarda geçirilen zamanın uzaması gibi nedenler mikrobik enfeksiyonların, özellikle nezle grip gibi viral hastalıkların bulaşma ve görülme sıklığını giderek artırabilir.

İnsan vücudunun ısı değişimlerine ve yeni koşullara uyum sağlaması için 2-4 hafta gibi bir süreye ihtiyacı vardır. Bu da sadece yumuşak mevsim geçişleriyle mümkündür. Ancak günümüzde küresel ısınma nedeniyle bu durum gerçekleşememektedir. Havaların aniden ısınıp soğuması ile ortaya çıkan kısa süreli ısı değişimleri, vücudun adaptasyonunu da zorlaştırmaktadır. Bu durum, vücudun strese girip savunma sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır. Hem kolay bulaşması hem de vücudun hassaslaşması özellikle sonbahar- kış döneminde görülen gribal salgınlara yakalamayı da kolaylaştırmaktadır. Bu durum kronik rahatsızlıkları olan hastalarda daha sık görülmektedir.

Sonbaharda hastalanmamak için yaşam düzeninizi değiştirin

Özellikle el temizliğine özen gösterin. Ellerinizi kurallara uygun bir şekilde yıkayın, burnumuza ve gözümüze temas ettirmemeye özen gösterin.

Kapalı mekanlardan, havalandırması iyi olmayan yerlerden mümkün olduğunca uzak durun.

Mevsime uygun giyinmeye özen gösterin. Ne çok ince ne de çok kalın kıyafetler tercih edin.

Ortam ısısını normal zamanda 25, uyku sırasında 22 derece tutmaya özen gösterin.

Artan grip salgınlarında; hastalarla yakın temastan kaçının, aynı ortamda kalmamaya dikkat edin.

Her yıl düzenli olarak Ekim- Kasım aylarında grip aşısı yaptırın. Şeker, böbrek, akciğer hastaları gibi bağışıklığı zayıflamış kişiler doktor kontrolünde zatürre aşısı da yapılmalıdır.

Özellikle ofislerde ve okullarda; kalem, kitap, bilgisayar, bardak gibi özel eşyaları ortak kullanmamaya dikkat edin.

Mendilleri tek kullanımlık olarak tüketin ve tekrar tekrar kullanmayın.

Beslenme ve uyku düzenine özen gösterin. Doğru ve dengeli beslenin. Özellikle C vitamininden zengin meyve ve sebzeleri tüketmeye özen gösterin. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmak kaydıyla sıvı tüketiminizi artırın.

Bu makale 10 Nisan 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dr. Salih BİLGİN, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1989 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi'nde yapmış ve 1994 yılında Göğüs Hastalıkları Uzmanı olmuştur. 

Uzmanlık eğitimi sonrasında 1996-2011 yılları arasında Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi'nde görev yapmış olan Uzm. Dr. Salih BİLGİN, mesleki çalışmalarına şu anda Medicana Samsun Hastanesi'nde devam etmektedir.

Uzm. Dr. Salih Bilgin
Uzm. Dr. Salih Bilgin
Samsun - Göğüs Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube