Smear testi nedir ? hamilelikte smear testi yapılır mı?

Smear testi nedir ? hamilelikte smear testi yapılır mı?

Smear testi rahim ağzını (serviks) değerlendirmek ve hem enfeksiyonlar hem de kanser- kanser öncüsü durumlar açısından kontrol etmek için kadınlara yapılan özel bir rahim ağzı tarama testidir. Bu testteki en önemli amaç, özellikle rahim ağzı kanserlerinin ve kanser öncesi lezyonların erken tanınmasıdır. Son yıllarda jinekolojik muayene ve jinekolojik kontrollerin rutin bir parçası haline gelmiştir. Jinekolojik muayeneniz sırasında smear alınırken asla ağrı hissetmezsiniz. Smear testi ilk kez 1930'lu yıllarda Yunanlı bilim adamı “George Papanicolaou” tarafından uygulandığı için onun ismine ithafen “PAP Smear” olarak da adlandırılmaktadır. Kadın üreme sistemine ait kanserler arasında meme kanserinden sonra ikinci sıklıkta görülen serviks (rahim ağzı) kanseri erken dönemde yakalandığında tam şifa ile sonuçlanan bir durumdur. Tüm kanserlerde olduğu gibi serviks kanseri de uzun yıllar süren gizli hastalık döneminden sonra ortaya çıkar. Serviks kanserinde şikayetler ortaya çıktıktan sonra da ne yazık ki hastalık yayılmış olur.

İşte bu nedenle kanserleri erken dönemde tanımlamak için çeşitli testler geliştirilmiştir. Serviks kanseri’nin erken tanısındaki en önemli test smear testidir. Smear ile alınan örnekler patolojik olarak incelenerek kanser veya kanser öncüsü hücrelerin olup olmadığı araştırılır. Smear oldukça etkili bir tarama yöntemidir. Bu sayede anormal hücreler son derece erken dönemlerde saptanmakta ve uygun tedavi yöntemleri ile ilerlemiş kansere doğru gidişleri engellenebilmektedir. Kimler smear testi ile taranmalıdır? Yaş olarak da 35 yaş değil cinsel yaşantının başladığı zamanı esas almak gerektiğini vurgulamıştır. Serviks kanserleri (rahim ağzı kanserleri) açısından yüksek riskli grup; Sigara kullananlar Çok eşli kadınlar, veya partnerleri çok eşli olan kadınlar İlk cinsel tecrübesini genç yaşlarda yaşayanlar Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu taşıyanlar Doğum kontrol hapı kullananlardır. İşlem öncesi dikkat edilmesi gereken noktalar Smear alınmasından önce 24 saat süre ile cinsel ilişkide bulunulmaması sonuçların daha güvenilir olmasına yardımcı olur. Smear alınmasından önce en az 72 saat süre ile herhangi bir vajinal krem ya da ilaç kullanılmamalı, vajinal duş yapılmamalıdır. Test için en ideal zaman adet kanamanız bittikten 10 gün sonrasından başlayarak ilk adet döneminize kadar olan süreçtir. Kanama varlığında kanamanız çok miktarda değilse ve gerekli görülür ise smear alınabilir.

Hamilelikte smear testi yapılır mı? İdeal olan hamile kalmaya karar verildiğinde genel bir muayeneden geçmek ve bu aşamada smear testini yaptırmaktır ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda ilk hamilelik kontrolünde doktorunuz size en son smear testinizi ne zaman yaptırdığınızı soracaktır. Eğer arada geçen süre uzunsa smear testinizi yapacaktır. Hamilelikte PAP smear yapılmasının hiçbir sakıncası yoktur. Eğer arada geçen süre uzunsa smear testinizi yapacaktır. Hamilelikte PAP smear yapılmasının hiçbir sakıncası yoktur.

Sağlıklı, huzurlu yaşam dileğiyle.

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Parvana Seyıdova

Op.Dr Parvana SEYIDOVA, 1984 yılında Azerbaycan'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Azerbaycan Tıp Üniversitesi'nde başladığı tıp eğitimini 2007 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapmış ve 2015 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

2016-2017 yılları arası Acıbadem Maslak Hastanesi'nde görev yapmış olan Op.Dr Parvana SEYIDOVA, 2017 yılından itibaren Ataşehir Memorial Hastanesi'nde hastalarına hizmet vermektedir.

Op.Dr Parvana SEYIDOVA, Türk Ürojinekoloji ve Pelvik Rekonstrüktif Cerrahi Derneği, Jinekolojik Endoskopi Derneği, İstanbul Tabip Odası üyesidir. Ayrıca evli ve iyi derecede Türkçe, İngilizce, Rusça, Azerice bilmektedir.

Etiketler
Hamilelikte smear testi yapılır mı?
Op. Dr. Parvana Seyıdova
Op. Dr. Parvana Seyıdova
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube