Saklı penis

Saklı penis

Gömük, saklı, gizli, gözden kaçan penis, psödomikropenis adlarıyla da bilinir. Penis, gövdesinin uzunluğu normal olmakla birlikte, üzerini örten yağ ve cilt nedeniyle saklı, gizlenmiş olarak durmaktadır. 

“Tuzağa düşmüş” (sıkışmış) penis, sünnet ya da bir travma sonrasında penis gövdesinin skarlı prepubik cildin içinde sıkıştığı bir durumdur. 

Mikropenis ise şekli normal, ancak gerilmiş boyu normalin altında olan penisler için kullanılır ve genellikle bir hormonal bozuklukla ilişkilidir. 

Saklı penise yol açan durumlar:

Penis cildinin gevşek olması ve penis gövdesine yapışmaması,

Penis gövdesi cildinin yetersiz ya da kusurlu oluşumu,

Aşırı yağ dokusu,

Penis ameliyatlarından sonra yara dokusu meydana gelmesi,

Penis altında cilt perdesi

Aşırı kilo 

Penis altında cilt perdesi (penoskrotal perde): Penis dik bir şekilde ileri doğru gerdirildiğinde, penis alt kısmıyla testislerin bulunduğu torba arasında yelken benzeri cilt bulunması durumudur. 

Saklı penise yol açan durumların biri ya da birkaçı birden bir arada bulunabilir. 

Cildin penise gevşek yapışması, karın cildinin de aşağı doğru kayarak penisi kısmen ya da tamamen saklamasına yol açabilir. Yine aynı nedenle, karın içine ve skrotuma doğru geri çekilmiş olan penis, çevre dokular içine gömüldüğünden, penis uç kısmında aşırı cilt olduğu izlenimi uyanır. Gömük penis anomalisi fark edilmeden, özellikle Gomco ya da Mogen klempiyle yapılan sünnette, yanlışlıkla sünnet derisi değil de fazla miktarda penis cildi kesilip çıkarılabilir. Böyle bir sünnetle, aslında tedavisi basit olan bir durum, karışık cerrahi işlemler gerektiren bir hale dönüşebilir. Böylece hem ameliyat sonrası komplikasyon oranı artar, hem de hasta ve/veya hasta yakını memnuniyeti azalır. Aşırı şekilde azalmış penil cilt nedeniyle penis kısa görünür. Hastalarda penis başı iltihabı, üriner enfeksiyon, ağrılı işeme, sünnet derisinde balonlaşma ve idrar yapamama gibi belirti ve bulguların meydana gelebilir.  

Gömük penisli hastaları hekime götüren önemli nedenlerden biri de sünnet düzeltilmesi isteğidir. Çünkü sünnet olmuş gömük penisli bir çocuk, hala sünnet olmamış gibi görünecektir, üstelik eksilen cilt nedeniyle onarım da zorlaşacaktır. 

Saklı peniste ameliyat gerekçeleri nelerdir?

zor hijyen,

fimozis (sünnet derisi ucunda daralma),

balanit (penis başı iltihabı),

üriner enfeksiyon,

ağrılı işeme,

sünnet derisinde balonlaşma,

idrar yapamama,

işeme sırasında penisi tutmakta zorlanma,

idrarın saçılması,

penisinin görünümünden dolayı utanma,

kendine güven kaybı,

zor ya da imkansızlaşan cinsel ilişki. 

Tedavi zamanlaması:

bazı pediatrik ürologlar, saklı penisin gelişimsel bir süreç olduğunu ve ergenlik çağında kendiliğinden geçeceğini öne sürseler de, kendiliğinden düzelmenin her zaman olmadığına dair kanıtlar da vardır. Üstelik pek çok yazar, saklı penisin psikolojik ve sosyal yönleri olduğunu ve hatta erken bir yaşta düzeltici cerrahi gerektiğini düşünmektedir. Yine de aileye, tablonun kendiliğinden düzelip düzelmeyeceğinin görüleceği bir süre tanınmalıdır. Özellikle aşırı kilonun tabloda önemli rol oynadığı durumlarda, obesite tedavisinin sonuçlanmasını beklemek mantıklı bir seçenektir.  

Çeşitli saklı penis serilerinde olguların yaklaşık yarısı, çoğunluğu sünnet olmak üzere daha önce başarısız penis cerrahisi geçirmişlerdir. Bu nedenle, özellikle ilk basamak sağlık hizmetlerinde çalışan hekimlerin saklı penis patolojisini mutlaka tanımaları ve uygun şekilde tedavi edilmeleri için hastaları Çocuk Ürolojisi uzmanına yönlendirmeleri gereklidir. Bu durum fark edilmeden yapılacak sıradan bir sünnet, daha komplike cerrahi onarımların gerekeceği sonuçlara yol açabilir.

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. İlker Akyol

Doç.Dr İlker Akyol, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Gata Askeri Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1993 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almiştir.İhtisasını ise, Gata Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nde tamamlayarak 2000 yılında Üroloji Uzmanı olmuştur. Çocuk Ürolojisi Post Doktora çalışmalarını Ohio State University, Columbus, Ohio, USA de 2003 yılında tamamladı. Uçuş Tabibi  2. Ana Jet Üs Uçuş Eğt. Mrk. K.lığı, Çiğli, İzmir 1994-1995, Danışma Hekimi 600 Yataklı Hava Hastanesi, İzmir 1995-1996, Uzmanlık Öğrencisi GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Üroloji Kliniği, İstanbul, 1996-2000, Üroloji Uzmanı 100 Yataklı Hava Hastanesi, Konya 2000-2002, Clinical Observer Nationwide Children’s Hospital Section of Urology 2002-2003 Yrd. Doç. GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Üroloji Kliniği, İstanbul Doç.GATA Haydarpaşa ...

Etiketler
Yağ
Doç. Dr. İlker Akyol
Doç. Dr. İlker Akyol
İstanbul - Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube