Sağlıklı saçlar için beslenme

Sağlıklı saçlar için beslenme

Saçlarda güneş, rüzgar, düzleştiriciler gibi birçok çevresel ve genetik etkene bağlı olarak kepeklenme, dökülme, kuruma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Sağlıklı saçlar için beslenme, saçın güçlü ve sağlıklı kalabilmesi için dışarıdan edilen müdahaleler kadar önemlidir. Saç kökü ve derisi yeterli beslenemediğinde hücre kayıpları meydana gelir. Ayrıca saçın uzama hızı da yavaşlar. Bu durumun yaşanmaması için özellikle saç için faydalı besinlere günlük tüketimde yer verilmelidir.

Sağlıklı Saçlar İçin Beslenme

Somon Alabalık, Ton Balığı, İstiridye: B6 ve B12 vitaminlerinin, demir ve omega-3’un en iyi kaynaklarından olan deniz ürünleri saç derisinin ihtiyacı olan besin değerlerini karşılamasına katkıda bulunur.

Sebzeler ve Meyveler: Brokoli, brüksel lahanası, bezelye, ıspanak gibi yeşil sebzeler; havuç, pancar, mor lahana, çilek, portakal gibi renkli besinler saçların ihtiyacı olan antioksidan A ve C vitaminleri sayesinde saçın yıpranmasını önler ve saçı besler.

Kuru Baklagiller: Mercimek, fasulye, börülce gibi bakliyatlar saçların uzamasına katkıda bulunacak biotin, çinko, demir ve protein içeren en iyi kaynaklar arasındadır.

Yağsız Kırmızı Et, Tavuk, Hindi: Yetersiz protein tüketimi saçların zayıflamasına ve cansız görünmesine neden olur. Yağsız tüketilen kırmızı et, tavuk ve hindi en iyi protein kaynaklarıdır.

Yumurta: Kaliteli protein kaynaklarından biri olan yumurta, içerdiği biotin ve B12 vitamini ile saç köklerini besler.

Tam Tahıllar: Tam tahıllı undan yapılan tüm besinler saçların ihtiyacı olan B vitaminleri, demir, çinkoyu içerir. Ekmek çeşitleri, makarna, kahvaltılık gevrekler, un, bisküvi gibi besinleri tam tahıllı olanlardan tercih edin.

Süt Ürünleri: Az yağlı süt ürünleri saça sağlık veren kalsiyum mineralinin en iyi kaynaklarıdır. Ayrıca B12 vitamini ve protein içermesi ile saçları güçlendirir.

Yağlı Tohumlar: Fındık, fıstık, badem, ceviz, kaju gibi kuru yemişler içerdikleri omega-3 yağ asitleri, selenyum, çinko sayesinde saç derisinin kurumasını önler, saça canlılık verir.

Bu makale 20 Aralık 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Diyetisyen Fazile Yılmaz, lise öğreniminin ardından Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü başarı ile tamamlayarak diyetisyen unvanını almıştır. 

Diyetisyen Fazile yılmaz danışanlarına online olarak hizmet vermektedir.

Etiketler
Saçsızlık
Dyt. Fazile Yılmaz
Dyt. Fazile Yılmaz
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube