Saç dökülmesinde güncel tedaviler
Saç dökülmesinde güncel tedaviler

SAÇ DÖKÜLMESİNDE GÜNCEL TEDAVİ METODLARI:

Erkekte yaşı ileri gösterenen en önemli etken saç dökülmesidir. Bu sebeple erkek hastalar arasında en populer estetik müdahale yöntemi saç ekimi ve saç dökülmesi tedavisidir. Aslında tarih boyunca saç, kadınlar için aksesuar olma özellliğini hep korumuştur. Dolayısıyla erkek hastalar kadar, azımsanmayacak sayıda kadın hasta da saç seyrelmesi ya da dökülmesi nedeniyle merkezlerde tedavi görmektedir.

Sağlıklı saç görünümünde saçın sayısı kadar kalınlığı, uzama hızı, saç derisinin sağlığı da önem taşır. Sağlıklı saç derisi iyi kanlanmalı, bu sayede iyi oksijenlenme ile iyi kalitede saç folikülü üretebilmelidir.

Saç dökülmesinde ilaç kullanımı,stres, sigara, alkol tüketimi,deri hastalıkları gibi nedenler baskın görünse de aslında temel neden genetik faktörlerdir. Saç dökülme geni ailesel olarak geçiş göstermekte ve özellikle erkeklik hormonuna dayanıksız olan saçlı derinin tepe kısmında yaygın olarak saçlarımız dökülmektedir. Zaten saç ekiminde de temel olarak erkeklik hormonu ürünü olan dihidrotestesteron (DHT) hormonuna dayanıklı olan ense kısmındaki saçlardan alınan greft dediğimiz yaşayan saç kökü ağaç fidanı gibi alınarak köküyle birlikte saçsız alanda açılan yeni yerine nakledilmektedir.

Saç dökülmesi tedavisi öncesi saçlı derinin uygun şekilde analizi gerekir. Bu analizde genelde saçlı deriyi 200 kez büyüten ve ekrandan size saç kökü yapısı , saçın kalınlığı ve sıklığını gösteren cihazlardan faydalanılır.

Saç analizi sonrası uygun tedavi yöntemine karar vermek gerekir. Saç dökülme derecesine göre karar verilecek tedavi metodları temelde 3 e ayrılır. ;

1-Saç gelişimine faydalı vitamin –mineral kombinasyonu ile yapılan saç mezoterapis

2-Saç köklerine hücresel düzeyde etki eden hücresel tedavi yöntemler
3- Cerrahi saç ekimi(FUT ve FUE)

Saç mezoterapisinde çoğunlukla biotin içerikli saç derisinin kanlanmasını arttırıcı değişik kombinasyonlar çok ince iğnelerle saç cildine enjekte edilir. Tedaviye sıklıkla 15 gün ara ile başlanır, sonuç almaya başlandıktan sonra (yaklaşık 3 ay ) tedavi koruma moduna geçer ve ayda 1 , 2 ayda 1 tekrarlanmaya başlanır. Bu tedavi saçları yeni dökülmeye başlamış, ailede saç dökülme hikayesi olan genç hastalarda tercih edilir.

Saç ekiminde enseden alınan bant şeklinde saçlı deriden ayrıştırılan saç folikül fidanlarının saçsız alanlara transferi ile yapılan FUT (Folliküler Unit Transferi) yöntemi uzun yıllardır kullanılmış ve başarılı da olmuştur. Son yıllarda ise gelişen teknoloji ile birlikte saç kökü fidanlarının tek tek aktarıldığı FUE yöntemi geliştirilmiş , bu sayede ensede kalıcı iz şikayetinden de hastalar kurtulmuştur.

Günümüzde plastik cerrahinin en çok ilgisini çeken ve yaygın olarak kullanılan genetik mühendisliği ürünü hücresel tedavi seçenekleri tabi ki saç dökülmesinde de kullanılmaktadır.

Değişik merkezlerde değişik isimlerle adlandırılan tedavilerden ilki Platelet Rich Plasma tedavisidir. Ülkemizde yeni olan bu tedavi Fransada Dr Allen tarafından yüz gençleştirme amaçlı alarak uzun süredir kullanılmaktadır. İstanbulda verdiği seminerde saç dökülmesi tedavisinde kendisinin de kullanmaya başladığını ifade ettiği yöntemi 1.5 yıldır 50 yi aşkın hastada uygulama imkanım oldu.

Yöntemin uygulanma şekli hasta açısından oldukça basit. Hastanelerde verilen test tüplerine benzer şekilde alınan kan laboratuarda özel işlemlerden geçirilerek platelet denen pıhtılaşma hücreleri ayrıştırılır. Bu hücreler vücudun herhangi bir yeri yaralandığında aktif hale gelen ve yarayı iyileştirici büyüme faktörleri içeren pıhtılaşma hücreleridir. Bu hücreler den salınan büyüme faktörleri deriyi iyileştirici, kanlanmayı arttırıcı ve kök hücreleri uyarıcı etkiye sahiptir.

Eklenen eser miktarda kalsiyum ile aktif hale gelen hücreler saç köküne yakın derinliğe enjekte edilir. Böylece kanlanma artar, kök hücreler uyarılır ve sonuç olarak ta saçlarda kalınlaşma ve uzama hızında artış gözlemlenir.

Bu yöntemin avantajı kendi kanınızla kendi saçınızı tedavi etmenizdir. Vücudunuza yabancı madde girmemiş olur.

Growth Faktör(büyüme faktörü ) ekstreleri günümüzde kozmetik firmalarından hazır halde de gelmekte ve cilt gençleştirme ve saç dökülmesi tedavisi amaçlı olarak mezoterapi şeklinde uygulanabilmektedir.

Hücresel tedavilerde gelinen son nokta ise İngiltere ile eş zamanlı olarak sürdürdüğümüz Saç Klonlama çalışmalarıdır. Testlerinde olumlu sonuç aldığımız bu yöntemde saç ekiminde fidan olarak bahsettiğim saç follikülleri (saç kökleri) tohum aşamasında çoğaltılır ve size tohum olarak ekilir. Saç ekimi bekleyen hastalarda heyecan yaratacak bu yöntem 12- 18 saat sürebilen saç ekimi ameliyatlarını, saçların ekim sonrası uzama aşamasında hastaların saklama ihtiyacı duyabildiği görüntüyü geride bırakmaktadır. Saç hücre tohumlarının yaklaşık 5 dakika süren işlemle ekimi sonrası ilk saç köklerinin görünmeye başlama süresi 2 aydır. Daha sonra 6 ayda saç ekiminde olduğu gibi saç gelişimi tamamlanmaktadır. Bu yöntem saç sayrekliğinden şikayet eden kadın ve erkek hastalarda da oldukça başarılıdır. Çünkü eklenen hücreler yeni saç kökü oluşturma yanında var olan saçları da güçlendirmektedir.

Genetik mühendisliği ve gelişen tıp teknolojileri saç dökülmesinden müzdarip hastaları da sevindirecek adımlar atmaktadır. Ne sevindiricidir ki, Türk plastik Cerrahları olarak kısa sürede başarılı şekilde bu tedavileri ülkemizde uygulama imkanı bulabilmekteyiz.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!