Modern toplumlarda kas iskelet sistemi rahatsızlıkları her yaştan bireyi etkilemektedir. Uygun olmayan çalışma koşulları, romatizmal hastalıklar, kişilerin iyi beslenmemeleri nedeniyle vücutlarında biriken toksinler, dokuların yeteri kadar iyileşmelerini engellemektedir. Geleneksel tedavi yöntemlerinden fayda görmeyen hastalara PRP tedavisi uygulanması ile oldukça iyi sonuçlar elde edilmiştir.

PRP, trombositten zengin plazma demektir. Kişinin kendi kanından alınarak hazırlanan bir örneğin vücudun pekçok bölgesine iyileştirmeyi uyarmak için uygulanmasıdır.

Kullanılan kitler yardımı ile alınan kan santrifüjlenerek içindeki pıhtılaşmayı sağlayan plateletlerin parçalanması sağlanır. Bu sayede normalinden 10 kat daha fazla iyileşmeyi ve doku onarımını sağlayan büyüme faktörleri ve iyileştirici sitokinler ortaya çıkar. Bu materyelin dokuya uygulanması ile onarım ve iyileşme hızlanmış olur.

PRP NASIL UYGULANIR ?

PRP, kas iskelet sistemi dışında günümüzde estetik cerrahi,üroloji,KBB, dış hekimliği gibi pekçok alanda kullanılmaktadır.

Uygulamanın başarılı olabilmesi için kanı 3 farklı komponente ayırabilen yüksek konsantrasyonlu kitler kullanılmalıdır.

PRP hastadan alınan cevaba göre ortalama 3 kez uygulanır. En sık uygulama şekli iğne yardımı ile hedef dokuya enjekte edilmesidir.

PRP İLAÇ MIDIR VE YAN ETKİSİ VARMIDIR ?

PRP ilaç değildir çünkü kişinin kendi kanından bir örnek alınarak hazırlanır. PRP’ nin içinde vücudun iyileşme cevabındaki hücrelerin bölgeye ulaşmasını ve çoğalmasını sağlayan büyüme faktörleri yer alır. Bu faktörler aynı zamanda yeni damarların oluşumu, enfeksiyonların önlenmesi ve doku proteinlerinin üretimi konularında olumlu etkiye sahiptir.

Kişinin kendi kanından hazırlandığı için uygulanan dokuda bir reaksiyon oluşturmaz. Uygulama alanında bazen ağrı olabilir bunun için soğuk uygulama yeterlidir.

PRP HANGİ HASTALIKLARDA ETKİLİDİR ?

Osteoartrit yani eklem dejenerasyonu ve kireçlenmelerde,

Kronik tendinopatilerde ;tenisçi dirseği, achill tendon yaralanmaları, diz bağ lezyonları,

Omuz eklemi tendon ve bağ problemlerinde,

Spor yaralanmaları ve kas yaralanmalarında rahatlıkla uygulanabilir. Ayrıca doping kapsamında değildir.

Eklemlerin kıkırdak lezyonları, genç hastaların kıkırdak zedelenmelerinde,

Anti-aging yani yaşlanmaya karşı dokuları desteklemek için kullanılmaktadır.


İzmir Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!