Fraksiyon lazerler son yıllarda çok popüler olmuş, cilt yenilemede ve leke tedavisinde kullanılan bir lazer sistemidir. Bu yöntemde deriye çok küçük sütunlar halinde lazer atılır. Bu sütunlar arasında sağlam deri adacıkları bulunmaktadır. Bu sütunların arasındaki sağlam deri adacıklarından ciltte çok kolay yenilenme meydana geldiği için yan etki olasılığı düşüktür. Ancak bu sütunlardaki enerjiler de çok yüksek olduğu için etkinliği yüksek bir tedavi yöntemidir. Fraksiyonel lazerlerde iki sistem kullanılmaktadır.

-Cildi soyarak yenileyen lazerler (ablative laser)

Bu yöntemde lazerler derinin üst tabakasını soyarak etkili olurlar. Amacı derinin yenilenmesi ve sivilce izlerini azaltmaktır. Diğer sistemlerden üstünlüğü, lazer ile derinliğini kontrol edebilmenin mümkün olmasıdır. Diğer tekniklerde derinin alt tabakasına kontrolli bir şekilde inmek zordur. Lazer tedavisinden sonra cilt kızarır ve şişer. Bu dönemde doktorunuzun size tavsiye ettiği ürünleri kullanmalısınız. Bu sürede güneşten kaçınmanızda fayda vardır.

-Cildi soymadan yenileyen lazerler (non-ablative laser)

Bu yöntemde üst deri soyulmadan, derinin alt tabakalarını etkileyerek tedavi yapılır. Lazer ışığı ciltteki kollajenin ısınmasını sağlar ve kollajen bantlarını kısaltır. Böylece cilt gerilir ve sivilce izleri azaltılır. Aynı zamanda alt deride lazerin yarattığı ısı kollajen üretimi yapan fibroblastları uyarır.

Fraksiyonel lazerlerin etki mekanizması lazer ışığının minik sütunlar halinde deride ısı hasarı yaratmasıdır. Bu sütunlar halindeki ısı hasar alanlarına mikrotermal tedavi bölgeleri denir. Isı hasarı nedeniyle cilt tarafından yara olarak algılanan işlem , yara onarım mekanizmalarını tetikleyerek yeni kollajen sentezini başlatır. Yeni kollajen sentezinin bir sonucu olarak çatlak genişliğinde daralma, derinliğinde azalma, yüzeyde düzelme gözlenir. Fraksiyonel teknolojide mikrotermal tedavi alanlarının etrafındaki deri alanı sağlam kalır dolayısıyla bu hasarı görmüş alanlar etraftaki sağlam deriden gelen hücrelerle hızla onarılır.

Fraksiyonel lazerler cilt üzerinde tünel açarak derin dokulara penetre olması nedeniyle, cildin derin katmanlarını da tedavi edebilmektedir. İhtiyaçlarınızın ve isteklerinizin neler olduğunuzu plastik cerrahi uzmanınıza iletirseniz muayene edildikten sonra gerekli planlamalar yapılır. Profraksiyonel lazer ile yüz gençleştirme işlemi, sivilce ve yara izlerinin tedavisi, göz çevresi ile alt ve üst dudaktaki kırışıklıkların azaltılması, cilt sarkıklıkları ve gevşekliğinin tedavisi, ameliyat izlerinin giderilmesi, cilt çatlaklarının tedavisi ve gözenek sıkılaştırma tedavileri yapılabilir.

Uygulama sırasında herhangi bir ağrı duyulmaz. Hafif bir yanma hissi hissedilebilir. Bu etkiler lokal etkili kremler veya buz pedleriyle giderilebilir. İşlemden sonra hafif soyulmalar olabilir ancak bir hafta içinde yok olurlar. Seans yaklaşık 40-45 dakika sürer. Uzman doktorunuz ile birlikte planladığınız seanslar ortalama 2-6 tanedir ve yaklaşık 2-4 hafta aralıklarla yapılır. Ciltte belirli izler kalabilir ancak kalıcı değildir. Hastalar bu dönemde nemlendirici kullanmalıdır. Ayrıca güneşten korunmalı, güneş koruyucu losyonlardan faydalanmalıdır. Tedaviden 2-3 gün sonra makyaj yapabilir, günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!