Liposuction (liposakşın)
Liposuction (liposakşın)

Liposakşın (liposuction) vücutta istenmeyen yağların uzaklaştırılmasını sağlayan bir girişimdir. Bir vakum aspiratör ve özel kanüller aracılığı ile karın, kalçalar, baldırlar, üst kol, çene, yanaklar ve boyundan yağ alınabilir. Liposakşın mutlaka plastik cerrahlar tarafından yapılması gereken bir girişimdir. Tecrübesiz ellerde istenmeyen komplikasyonlar gelişebilir ve bunların düzeltilmesi son derece güçtür. Tekniğin tanımlamasında daha eskiden "lipoplasty" veya "suction lipectomy" gibi deyimler de kullanılmıştır. Öncelikle doğal olarak diyet ve egzersizle kilo vermek denenmeli, eğer belli bölgelerdeki yağ kitlesi eritilemiyorsa liposakşın yapılmalıdır.

Teknik için uygun hastalar
Öncelikle hastanın gerçekçi beklentileri olmalıdır. Liposakşın vücut konturlarını düzeltebilir, kişinin kendine güvenini arttırabilir, fakat asla tümüyle ideal bir vücut yaratamaz. Bu teknik uygulaması için ideal hastalar; normal vücut ağırlığı olan, sıkı ve elastik bir cilt yapısına sahip, fakat belli vücut bölgelerinde aşırı yağ kitleleri olan hastalardır. Yaş çok önemli olmamakla birlikte, yaşlanma ile deri elastikiyeti azalmakta ve liposakşın uygulama endikasyonu azalmaktadır. Genç deride uygulama sonrası toparlanma daha erken olmaktadır Eğer deri fazla ve elastikiyeti azalmışsa liposakşın yerine lipektomi (yağ ve fazla derinin birlikte alınması) gündeme gelir.

Anestezi
Liposakşın küçük alanlarda ise lokal anestezi (sadece o bölgenin uyuşturulması) ile, daha geniş ve birden fazla alanda ise genel anestezi altında yapılmaktadır. Liposakşın adı altında birden fazla teknik vardır. Plastik cerrah hasta için uygun tekniği seçer ve gerekli açıklamalarda bulunur. Liposakşında elde edilen yağ eğer gerekli olursa hastanın diğer vücut alanlarındaki yağ enjeksiyonu (dudaklar, yanaklar vb) için kullanılabilir.

İzler
Liposakşında operasyon izleri sadece kanül giriş delikleri ile (5-6 mm uzunlukta) sınırlı kalmakta ve her alan için en fazla 2 delik açılmaktadır. Bu delikler daha sonra dikişle kapatılmaktadır.

Operasyon sonrası
Liposakşın sonrası hemen özel baskılı giysiler (Tayt benzeri) uygulanarak yağ kitlesinin boşaldığı yerlerin bir an önce deri ile tekrar birleşmesi ve boşluğun dolması sağlanır. Girişim sonrası minimal ağrılar, yanmalar ve morarma ve şişmeler olabilir. Bu rahatsızlıklar için gerekli tedaviler yapılarak hastanın iyi bir postoperatif dönem geçirmesi sağlanmaktadır. Girişim sonrası hastalar 4-5 gün içinde normal günlük aktiviterine döbebilir. Ancak yoğun aktiviteler (koşma, tenis, aerobik vb) için şişliklerin geçmesinin ve dokuların oturmasının beklenmesi (3-6 haftalık bir süre) gerekmektedir. Vücut konturlarının şekli, bu ödemin (şişliğin) geçmesiyle son halini alır.


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!