Doğum lekesi (Şarap lekesi) yenidoğanların % 0.3 ‘ünde görülen damarsal bir anomalidir. Genelde doğumda var olan bu lekeler, yaş ilerledikçe deri ile koordineli olarak büyüme eğilimi gösterir. En sık görülme yeri yüz ve buyun olup, erken yaşlarda daha pembe ve açık renkte gözlenir. Yaş ilerledikçe rengi koyulaşır ve tabaka kalınlaşır. Şarap lekesi şeklindeki damar anomalileri kendiliğinden gerilemez. 40 yaş üzerinde daha mor ve koyu rengin dışında, vasküler birikim nedeniyle üzerinde damar topları ( anjiom) oluşmaya ve sayıları artmaya başlar.

Şarap lekeleri için unutulmaması gereken şey, bu lekelerin bazen buz dağının görünen kısmı olabileceğidir. Beyin içersinde benzer vasküler anomaliler olduğunda, Sturge Weber Sendromu açısından dikkatle incelenmelidir.

Bugün Şarap lekesi tedavisinde , Bakır bromid lazerler (Dual Yellow Lazer), Pulse Boya lazerler, Frekansı katlanmış Nd:Yag lazerler kulanılmaktadır.

Tedavi erken yaşlarda yapılırsa, etkinlik daha kısa sürede elde edilir. Daha az seans uygulanır.

Yıllardır kliniğimde tedavi için Dual Yellow Lazer uygulamaktayım. Seans aralıkları genellikle ayda bir olarak belirleniyor. Lazer tedavisi sonrası ilk birkaç gün ödem olabiliyor. İlk 2 hafta renkte koyulaşma, kahverengi-mor renk görülebiliyor. Ancak hemoglabin deriden atıldıkça renkte açılma oluyor.Seans sayıları kişiye göre değişken olmakla birlikte 5-20 seans arasında yapılıyor.

Lezyonun küçük ve daha ince olması, daha erken yaşlarda işlemin uygulanması, seans sayılarını azaltan bir faktördür. Tedavi şekli bir bölgede ani beyazlamadan çok, ince alanlardan başlayıp renkte açılmalar şeklinde olduğu bilinmelidir.

Tedaviye başlanıldığında ardışık tedavi önemlidir. Üzerinde anjiomlar, tedavi sırasında başka bir mod ile tedavi edilir. Seans sonrası bu damar toplarının olduğu yerde kanamalar olabilir.

Port wine stain tedavisi, klinik deneyimi yüksek, uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Tedavi sırasında yanık, skar ve iz, doku kaybı riski olduğundan, işlem sonrası yara bakımı ve bu tür komplikasyonları tedavi edebilen uzman hekimlerce yapılması önemlidir.


Bursa Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!