Penis büyütme ameliyatları ve ürünleri
Penis büyütme ameliyatları ve ürünleri

Penis büyütme ameliyatları işe yarar mı?
Yaygın kullanılan cerrahi prosedür penisin kasık kemiğine yapıştığı yerin kesilmesi ve torba ile penisin birleştiği yerdeki deri bandının alınmasını kapsar. Penis 1-3 santimetre arasında daha uzun görünür.
Bu başarıyı kalınlaştırmada görmek ümkün değildir. Penisi kalın yapmak için penise hastadan alınan yağ enjekte edilir. Sonuç çoğunlukla hayal kırıklığıdır. Bu prosedür penis eğriliğine veya asimetrisine yol açabilir.
Günümüzde ürolojiyi ilgilendiren kozmetik ameliyatlardan biri de penis uzatma ameliyatlarıdır. Yaygın olarak penisin asıcı bağının (suspensor ligaman) kesilmesi operasyonu ve falloplasti operasyonu ( Phalloplasty Surgery) yapılmaktadır.
Penis boyu 10 cm altında olan kişilere operasyon yapılması önerilmemektedir, benimde cerrah olarak görüşüm bu yöndedir. Erkeklerin %95'e yakını normal sağlıklı penis boyuna sahipken, sağlıklı penisi olan erkeklerin % 90'ından fazlası penisini büyütme kalınlaştırmayı arzulamaktadır. Penis boyu kaygısı olan kişilerin muayene sonrası psikiyatri hekimi tarafından da değerlendirilmesini istemek doğru yaklaşım olacaktır.

Penis boyutunun normali nedir, ne değildir?

Dünya genelinde ortalama penis ölçüsü yaklaşık 13-18 cm arasındadır. Bilimsel olarak yaklaşık 8 santimetre ve üstü penis boyutu normal, sağlıklı erkeği tarif etmeye yeter. Penisin büyüklüğü genetik miras (ırka ve aileye bağlı olarak) olduğu için kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Türkiyede ortalama penis boyu serbest halde 10 cm, gerilmiş halde 14,5 cm'dir. Sertleşmiş penis boyu türkiyede ortalama 15,5 cm olmakla beraber üroloji ve psikiyatri hekimleri açısından 11 cm'e kadar olan penis boyu normal kabul edilir.

Penis büyütme ürünleri işe yarar mı?
Baştan söylemek gerekise ürünler size cazip gelse de işe yaramaz. Androjen ilaçlar, diğer haplar ve kremler kesinlikle penisinizde uzama sağlamaz, aksine zarar verir. İnternette, reklamlarda gödüğünüz ilaç süsü verilmiş haplar ve tekniklerin kesinlikle size ya da penisinize zarar verebilir. Bunlardan herhangi birini denemeden önce iki kez düşünün.

Hap ve losyonlar?
Genellikle vitaminler, mineraller, otlar ve hormonlarla yapılan hap ve losyonların hiçbiri işe yaramaz çoğu zararlıdır.
Vakum pompaları?
Pompalar penis içine kan çekerek sertleşme problemi yaşayan erkelerde başarılı olsa da penis boyunun artmasında hiç bir etkisi yoktur. Hekimler tarafından bazen sertleşme sorunu (ED) tedavisinde kullanılır.
Egzersizler?
Jelqing denilen egzersizler ile penis tabanından kafasına kan itme hareketi uygulanır. Bu teknik diğer yöntemlere göre daha güvenli görünüyor olsa da, hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.
Stretcher ya da extender araçları?
Birkaç bilimsel çalışmada yaklaşık bir inç (yaklaşık 1-2 cm) uzunluk artış bildirmiş olsa da çalışmalar kaliteli değil. Daha titiz ve güvenli araştırma gereklidir.


İstanbul Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!