Parmak arası terlik giymek zararlı mıdır?

Parmak arası terliklerin ayağı destekleyen bölümleri yoktur. Ayağı saran ve destekleyen bölümleri olmadığı için bunları taşımak için daha fazla efor sarf edilir. Bu yüzden ayağı daha çok yoracağı için ayak, ayak parmakları ve bilek problemlerine yol açar.

Tabanı düz ve ince olduğu için zeminden gelen darbeleri almaz. Yükü de dengesiz dağıttığı için ayak ağrılarına yol açabilir.

Parmak arasına gelen kısım tüm terliği ağırlığı alan ve kavranan kısmı olmaktadır. Bu yüzden burada büyük veya küçük gelmesi durumunda ayak baş parmağı ve işaret parmağı arasında cilt tahrişleri, kemiklerde büyüme, bağların, tendonların, kapsülün zedelenmesine yol açabilir.

Yazın açık alanlarda, ıslak nemli ortamlara bakteriyel enfeksiyon gelişme ihtimalini doğurabilir. Çünkü parmak arasında sürtünme ve tahriş ile ciltte çatlaklar oluşabilir ve bu yerden iltihaplanmalar oluşabilir.

Vücudun ağırlık merkezini değiştirdiği için ayak, bacak ve bel ağrısı meydana getirebilir. Anatomik ve vucudun genel yapısına uymadığı genel kas iskelet sorunları oluşturabilir.

Tabanı ince olduğu için zemindeki olumsuzlukları yeterince karşılayamaz. Ağrılı nasırlar oluşabilir. Terliğin ayağı kavrayamaması nedeniyle de ayak bilek burkulmaları ve yaralanmalarına yol açabilir.

Yazın gelmesiyle birlikte birçok kişinin tercih ettiği ve şık görünen terlikler bazı hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Ayağın yapısına uygun olmayan bu terlikler ayak ağrısı baldır ve bel ağrısı yapabildiği gibi ayağın denge kavramasını bozduğu için burkulma, bağ yaralanmalarına da yol açabiliyor. Bununla birlikte ağrılı nasırlar, morton nöroma, sinir sıkışması, baş parmak eğrilmesi, küçük parmaklarda ağrılı eğrilikler, topuk dikeni, ağrılı topuk, mantar ve cilt hastalıklarına yol açabilir.

Kısa mesafe yürüyeceklere, kumsalda sahilde uzun süre giymeyen veya bahçede gezen için bir sorun oluşturmayabilir. Ancak uzun mesafe yürüyen veya trafikte araç kullanan bireyler için bu terlikler kalıcı rahatsızlara yol açabildiği gibi kazalara da yol açabilmektedir.


Antalya Ortopedi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!