Ortopedik ameliyatların amacı ameliyatsız (ilaç, dinlenme, fizik ve egzersiz tedavisi) iyileşme imkanı olmayan veya kemik ya da eklemde yapı bozukluğu olduğunda (kırıklar, ilerlemiş eklem kireçlenmeleri, tendon yırtılmaları, ileri menisküs yırtılmaları, vs) eklem yapıları veya kemiğin yapısını normale getirmektir.
Ameliyat sonrası dönemin başarılı geçmesi ve hastanın en kısa sürede eski hayatına veya spora
dönebilmesi için bir kaç koşul gerekli:
1- Ameliyat kararı doğru olmalı ve durum kesnlikle ameliyatsız iyileşmemiş ya da iyileşemeyecek türden olmalı,
2- Ameliyat öncesi dönemde eklem hareketleri kısıtlanmamış ve kas kuvveti azalmamış olmalıdır,
3- Eklem kısıtlılığı ve kuvvet kaybı varsa ameliyat öncesi egzersiz programı (prehabilitasyon) uygulanmış olmalıdır,
4- Ameliyat sonrası ameliyatın türü, hastanın yaşam tarzı ve mesleğine göre düzenlenmiş detaylı ve ilerleyen bir rehabilitasyon programı uygulanmalıdır.
Kas-iskelet ağrıları ve spor sakatlanmaları kliniği olarak, ilk görevimiz ameliyatsız tedavidir. Tanı koyduğumuzda bu mümkün görünmüyorsa, ameliyat öncesi egzersiz prgramı düzenleyerek ameliyat sonrası dönemin daha kısa sürmesini sağlıyoruz.
Ameliyat sonrası rehabilitasyon programı düzenlerken, kişinin kas-iskelet sistemindeki sorunları (hareket azlığı, eklem ve kas sertlikleri, kuvvet ve esneklik azlığı) tespit ettikten sonra ameliyata ve kişinin yaşam tarzı ve mesleğine uygun özellikleri göz önünde tutuyoruz. Bu, ameliyat sonrası tüm hastaların fizik ve egzersiz tedavisine girmesi gerektiği anlamına gelmediği gibi, bazen sporcularda 2-3 aylık fizik ve egzersiz tedavisi anlamına gelebilir.


İstanbul Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!