Ortodonti tedavisi kimlere yapılır?
Ortodonti tedavisi kimlere yapılır?

Ortodonti; alt ve üst çene konumlarının ve diş çapraşıklarının düzeltilmesi ile ilgili tedavileri uygulayan bir diş hekimliği branşıdır.

Kötü konumlanmış ve çapraşık dişleri temizlemek çok daha zordur ve bunun sonucunda diş eti hastalıkları ve diş çürüklerine bağlı olarak dişlerin kaybedilme riski artar. Dişlerin düzgün konumlanması temizlemeyi daha kolay hale getirse de, hasta tarafından ağız bakımına gösterilen önemin etkisi de büyüktür.
Ortodonti tedavisine başlamak için öncelikle dişlerinizde hiç bir çürük olmamalı ve tedavilerinizin tam olarak yapılmış olması gerekir. Ayrıca diş taşı varlığında diş taşı temizliğinin yapılmış olması ve dişlerinizi fırçalarken diş etlerinizin kanamıyor olması gerekir. Böylece ortodontik tedaviye hazırlanmış ve tedavinin hazırlık aşamasını tamamlamış olursunuz.
Ortodontistiniz sonraki aşamalarda sizi bilgilendirecektir ve gereken işlemleri ve size uygun tedaviyi seçecektir.

Ortodonti Tedavilerini Kimler Yapabilir?

Ortodonti tedavilerini bu branşta uzmanlık eğitimi görmüş diş hekimleri yapar. Bu sebeple genel/pratisyen diş hekimlerinin formasyonlarını aşan kapsamlı ortodontik tedavileri uygulamamaları gerekir.
Ortodonti alanında Antalya’da hizmet veren Sayın Ortodonti, kapsamlı bir ortodontik muayene yaparak,size uygun tedaviyi seçecek ve tedavi aşamaları ile ilgili sizi bilgilendirecektir.
Çapraşık dişler her yaşta düzeltilebilmesine rağmen, çene büyümesi ile ilgili problemler ancak hastanın büyüme ve gelişim döneminde düzeltilebilmektedir. Bu dönemden sonra çene konumları ancak ortognatik cerrahi adı verilen cerrahi desteği ile düzeltilebilir.
Ortodonti eğitimi almış ve bu alanda uzmanlaşmış hekimlere danışarak tedaviye başlayabilirsiniz. Ortodonti uzmanları diş hekimi ünvanını aldıktan sonra en az 4 yıllık bir eğitimi tamamlarlar. Ortodontik tedavi sürecinin uzun olması sebebiyle, tedavi sonuçlarını görebilmekiçin uzun süreli bir eğitim gereklidir.


Antalya Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!