Obsesif kompulsif bozukluk

Obsesif kompulsif bozukluk

 

Obsesyon kişide anksiyete oluşturan inatçı, tekrarlayıcı ve rahatsız edici düşünce, imge veya dürtülerdir. Kompulsiyonlar ise bu rahatsız edici düşüncelerin oluşturduğu kaygıyı azaltmak ya da korkulan sonuçlardan korunmak veya kaçınmak için yapılan tekrarlayıcı davranış veya zihinsel eylemlerdir. Obsesif-kompulsif bozuklukta (OKB) hastanın obsesyonları ve/veya kompulsiyonları vardır.

Hasta kaçma/kaçınma davranışları yanı sıra bir dizi tekrarlayıcı (kompulsif) davranışlar geliştirerek de (sık sık el yıkamalar, banyo yapmalar, çamaşır yıkamalar gibi) anksiyetesini azaltmaya çalışmaktadır. Bu tür kompulsif davranışlar da anksiyeteyi azalttığı için pekiştireç gibi rol oynayarak, aynı davranışların artmasına yol açmaktadır.

OKB hastalarının sorunla başa çıkmakta kullandıkları bir başka yol, obsesif düşünceleri tetikleyen ortamlardan uzak durmaktır (Çocuğuna zarar vermekten korkan, onunla aynı evde yalnız kalamaz, evde bıçak kullanarak yemek yapamaz. Haşere ilaçları ile zehirlenmekten korkan kişi marketlere gidemez. Genel tuvaletlerde mikrop kapmaktan korkan, halka açık tuvaletleri kullanamaz. Tuvaleti kullanacakları korkusuyla evine misafir çağıramaz.)

Seçici serotonin gerialım inhibitörleriyle yapılan farmakoterapilerle alınan olumlu sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda; ilaçlarla bilişsel-davranışçı tedavilerin birlikte kullanılması tedavideki etkinliği artırmaktadır.

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Etiketler
Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi
Uzm. Dr. Yavuz Atış
Uzm. Dr. Yavuz Atış
İstanbul - Psikiyatri
Facebook Twitter Instagram Youtube