Obezite ameliyatı için nasıl bir süreç izleniyor?
Obezite ameliyatı için nasıl bir süreç izleniyor?

Bariatrik cerrahi uygulamalarımızda amacımız nedir?

Amacımız;

Hastalarımızın obezite cerrahisi, fayda, problem ve sonuçlarını geniş şekilde bilmesi ve anlamasını sağlamak

Gerekli uyumu göstermeye hazır olup olmadıklarını fayda ve zararları tartarak öncelikle kendi kendilerine sorgulamalarını sağlamaktır.

Tüm morbid obezler ameliyat adayı değildir. Ameliyat ve sonrasındaki başarı cerrahi prosedürün etkinliği ve başarısı ile ilişkili olduğu kadar hastanın uyumu ile de direkt olarak ilişkilidir. Obezite cerrahisi kestirme yol değildir ve hasta uyumsuzluğu durumunda ideal sonuçlara ulaşması mümkün görünmemektedir. Hayat tarzı değişiklikleri ameliyat kararı verildiği anda başlatılmalıdır.

Biz, geniş hazırlık prosedürleri ve detaylı hasta seçimi ile güvenlik profilini geniş tutarak engellenebilir sorun ihtimalini sıfıra yaklaştırmayı amaçlamaktayız.

Nereden başlamalıyım?

İlk görüşmede temel uygunluk kriterleri değerlendirilir, ameliyat yöntemleri, her yöntemin güçlü ve zayıf yanları, komplikasyon profili, olası sonuçlar ve beklenmesi gerekenler hastaya geniş şekilde anlatılır eğer hasta obezite cerrahisi için temelde uygun ise tetkik, endoskopi ve diğer doktorların değerlendirme süreci başlatılır.

Hazırlıklar tamamlandıktan sonra 2. görüşmede tetkik ve doktor değerlendirmeleri sonunda ameliyata engel bir durum yoksa ameliyat tarihi belirlenir. Kliniğimizde uygulanan hızlandırılmış iyileşme protokolü hakkında hasta ve yakınları bilgilendirilir. Hastanın bariatrik cerrahi konusunda rafine ve net bilgilere ulaşması sağlanır. Ameliyat olmuş hastalarımızla iletişime geçmesi önerilir ve bu konuda cesaretlendirilir. Bu noktada ve ameliyata kadar geçen hazırlık aşamasında hastaların bariatrik cerrahi konusunda geniş bilgiye sahip olması için önerilerde bulunulur.

Neden bu kadar çok prosedür uygulanıyor?

Amaç, hastaları sadece ameliyat etmek değil, obezite hastalığının tedavisi ile çok yönlü ilgilenmek olduğu için hastalar birçok bölüm tarafından değerlendirilmektedir. Bu hasta grubunda ameliyat olmasa dahi sağlık problemlerine yatkınlık olduğu bilinmektedir. Ameliyat sürecinin normal kilodaki hastalara nazaran daha sıkıntılı geçmesi olasılığı nedeniyle bu özel hasta grubunun dikkatli değerlendirilmesi önemlidir.

Bu prosedürler hastalarımızın sadece ameliyat olmasını değil uzun dönemde verdikleri kiloları korumalarını sağlamak ve engellenebilir problemleri sıfıra yaklaştırmak için uygulanmaktadır. Önerilen hazırlık aşamalarına uyumsuzluk gösteren hastalar ameliyat yerine alternatif tedavilere yönlendirilmektedir.

Gerekli işlemler bitti, uygulanacak prosedürler nedir?

Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra randevu tarihinde yatış yapılması gerekmektedir.

Hasta ve yakınlarının kliniğimizde özel olarak uygulanan geliştirilmiş iyileşme protokollerini anlaması, erken hareket, erken gıda alımı ve erken taburculuk protokolümüz hakkında geniş bilgiye sahip olması önemlidir. Bu konuda hasta ya da yakınlarının aklına takılan sorular mutlaka sorulmalıdır.

Ameliyat öncesinde:

Ameliyattan en az 2 hafta önce sigara kesilmelidir, bu durum ameliyat sırasında solunum problemleri yaşanma ihtimalini düşürmektedir.

Ameliyattan 2 hafta önce karaciğer küçültücü diyete başlanmalıdır (Bol proteinli, bol sıvı tüketilen, az yağ ve karbonhidratlı)

Ameliyat randevusu verildiği sırada reçete edilen mide koruyucu (bazı durumlarda helipak bazı durumlarda nexium reçete edilmektedir), multivitamin ve d vitamini ameliyat gününe kadar kullanılmalıdır.

Kan sulandırıcı ilaç kullanımı var ise kesilmeli, görüşme sonrasında başka bir ilaç kullanımı var ise yatış öncesinde doktorunuza bildirilmelidir.

Sürekli kullanılmakta olan (diyabet, hipertansiyon ilaçları vb) ilaçlar kesilmemelidir, bazılarının ameliyat sabahı az su ile alınması gerekebileceğinden bu durum danışılmalıdır.

Kahve, kola ya da kafein içeren maddeler kesilmelidir (ameliyat sonrası kafein kesilmesi rahatsız edici problemlere yol açabilir)

Sakal ve bıyık var ise kesilmelidir (güvenli anestezi uygulamaları için gereklidir)

Eğer uzaktan geliniyor ise taburcu olduktan sonra hastaneye 1-2 saat içinde ulaşılabilir bir mesafede bir hafta süreyle kalınması gerektiği bilinmeli ve önlem alınmalıdır.

Ameliyattan önceki gece ve ameliyat günü:

Hastaneye yalnız gelinmemelidir! Aile desteği bariatrik cerrahide başarının anahtarlarından biridir.

Ameliyata 3 saat kalana kadar su alımına müsaade edilmektedir.

Mide koruyucu ameliyat öncesi gece yatmadan ve ameliyat zamanından 3 saat önce olacak şekilde ameliyat sabahı az su ile alınmalıdır.

Ameliyat zamanından 12 saat önce size reçete edilmiş olan ilaç yaptırılmalıdır.

Herhangi bir makyaj yapılmamalıdır

Yüzük var ise çıkartılmalıdır

Planlanan zamanda ameliyathaneye götürüleceksiniz. Ameliyatınız ortalama 40-60 dakika sürecektir.

Ameliyat sırasında dren, nazogastrik tüp ve idrar sondası kullanımından şiddetle kaçınılacaktır.

Ameliyattan hemen sonra:

Ameliyat sonrasında ameliyatınızın nasıl geçtiği konusunda bilgilendirileceksiniz.

Günün ilerleyen saatlerinde ameliyat sonrası dönemde uygulayacağımız prosedürler hakkında tekrar bilgilendirileceksiniz.

Ameliyattan 3 saat sonra yakınlarınız ile birlikte ayağa kalkıp dolaşmanız gereklidir (emboli riskini düşürmek için uygulanacak en önemli önlemlerden biridir), hemşirelerimiz size yardımcı olacaktır.

Aynı gün mutlaka 7-8 defa ayağa kalkarak dolaşmanız gereklidir. Ayağa kalkana kadar ve aralarda oksijen amanız gerekmektedir.

İlk defa ayağa kalktıktan sonra bulantı ve kusmanız yok ise su içmenize müsaade edilecektir. 2 yemek kaşığı su alımını takiben 15-20 dakika beklenilmesi, gece yatana kadar 1000 cc su alınması hedeflenmesi gereklidir.

Ayağa kalktıktan sonra solunum egzersizi için size verilecek olan aletin kullanımı hemşirelerimiz tarafından anlatılacaktır. Saatte 10 defa solunum egzersizi yapmanız solunum problemlerini engellemek için faydalıdır.

Ameliyat sırasında takılmış olan ağrı pompasından sürekli olarak ağrı kesici ve bulantı önleyici ilaçlar gitmektedir. Ameliyat sonrası dönemde ağrı ve bulantı yaşamamanız erken iyileşme protokolümüz için önem teşkil etmektedir. Bu yüzden bu tür durumları hemşirelerimize bildirdiğiniz taktirde ek ilaçlar uygulanacaktır.

Ağrı pompası ameliyattan 12 saat sonra çıkartılacak ve gerekli görülen ilaçlar bu zamandan sonra ağız yoluyla alınacaktır.

İdrar çıkışını takip etmeniz ve önceden olduğundan az olduğunu fark ederseniz bildirmeniz takibiniz için önemlidir.

Ameliyattan sonraki gün ve taburculuk:

Ameliyat günü hedeflere ulaşmanız halinde ;

bol yürüyüş

en az 1000 cc ağızdan sıvı alımı

bulantı kusma olmaması

ciddi ağrılar olmaması

ameliyattan sonraki gün taburculuğunuz için değerlendirilebileceksiniz. Özel taburculuk kriterlerini sağlamanız durumunda önemli durumlar ve yeni hayatınızda uygulamanız gereken yaklaşımlar hakkında bilgilendirilecek ve taburcu edileceksiniz.


Taburculuğuna karar verilen hastalar ameliyattan sonraki gün 15.00 te taburcu edilecektir.

Ameliyattan sonraki gün hedeflenen sıvı alımı doktor tarafından bildirilecektir.


Sözel olarak verilen tüm bilgiler önceden hazırlanarak size verilmiş olan geniş formlarda da bulunacaktır.


Samsun Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!