Normal doğum: sizi neler bekliyor?

Normal doğum: sizi neler bekliyor?

Bebek ve anne sağlığı için sezaryen gerekmedikçe normal doğum en sağlıklı doğum şeklidir. Doğum başlamadan önce hafif hafif ve düzensiz sancılar başlar. Bu sancılar bel bölgesinde ve kasıklarda hissedilir. Hafif ve düzensiz sancılar birkaç saat veya birkaç gün sürebilir. Daha sonra sancılar sıklaşır, daha kuvvetli ve düzenli hale gelir. Doğum artık başlamıştır. Doğum boyunca bebek aralıklı veya sürekli olarak elektronik fetal monitörle takip edilecek ve bir- iki saatte bir ebeniz veya doktorunuz sizi muayene edecektir. Rahim açılmaya başlar. Bu dönem ilk gebeliği olan hastalarda 8-10 saat, daha önce normal doğum yapmış olan hastalarda 5-7 saat sürebilir.

Ağrıyı azaltmak için epidural anestezi veya ağrı kesici enjeksiyonlar uygulanabilir. Rahim 9-10 cm açıldığında bebek doğum kanalında aşağı inmeye başlar. Bu esnada anne ıkınarak yardımcı olur. Bu dönem ilk gebeliği olan hastalarda 1-2 saat, daha önce normal doğum yapmış olan hastalarda yarım saat-1 saat sürer. Bebeğin kafası göründüğünde doktorunuz gerekli görürse bir epizyotomi yapacaktır. Epizyotomi cilt, cilt altı ve yüzeysel kasların lokal anestezi uygulandıktan sonra kesilmesi işlemidir. Genellikle 3-4 cm uzunluğunda olur.

Epizyotomi yapmanın amacı bebeğin başının doğumu esnasında düzensiz ve sayıca çok yırtıklar olmasındansa tek ve kontrollü, onarılması kolay bir kesi yapmaktır. Tüm hastalara gerekmez. Ancak yırtıklar çok olacak gibi görünüyorsa, bebek iri bebekse veya vakum uygulanması gerekiyorsa epizyotomi gereklidir. Bebek doğduktan sonra göbek kordonu klemplenir, kesilir ve bebeğin bakımı yapılır. Bebek doğduktan sonraki yarım saat içerisinde bebeğin eşi yani plasentası çıkar. Kanama kontrolü yapılır. Hastanın epizyotomisi veya yırtıkları varsa onarılır ve işleme son verilir. Anne isteğini yiyebilir, içebilir. Bebeğini rahatça kucaklayabilir ve bakımını yapabilir.

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Ayşe Parlakgümüş

Doç. Dr. Ayşe PARLAKGÜMÜŞ, 1976 yılında doğmuştur. Lisans öncesi eğitimlerini tamamlamasının ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimini tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. Yine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda ihtisas eğitimini tamamlayarak uzman doktor unvanı almıştır.  Doç. Dr. Ayşe PARLAKGÜMÜŞ, 2000 - 2004  yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda, 2004 - 2005 yılları arasında Uniklinik Bonn Frauenkeilhunde und Geburtshilfe'da ve 2005 - 2015 yılları arasında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde görev yapmıştır.  Perinatology, Kings College, Londra, Visiting Observer (2009), Genetik in der Praxis (2005), Prenatal Diagnose, Bonn, Almanya (Mayıs-Ağustos 2005), B ...

Etiketler
Normal doğumdan korku
Prof. Dr. Ayşe Parlakgümüş
Prof. Dr. Ayşe Parlakgümüş
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube