Nöral terapi ile ağrı,anti aging,migren,gerilim tipi baş ağrısı,bel fıtığı,tinnitus,selülit tedavileri

Nöral terapi ile ağrı,anti aging,migren,gerilim tipi baş ağrısı,bel fıtığı,tinnitus,selülit tedavileri

Nöral Terapi Nedir?


"Ağrıların organ ile fonksiyon bozukluklarının ve muhtelif hastalıkların lokal anesteziyle tedavi edilmesi yöntemidir. Nöral Terapi:1- Segment tedavisinde,
2- Patolojik olarak zedelenmiş dokuların (nedbe, yara vs.) tedavisinde,
3- Lokal terapide (mesela adale, kapsül, eklem yaralanmalarında),
4- Ganglion blokajlarında tatbik edilmektedir. Özellikle; migren, cervical-lumbal sendromda, arthrozlarda iyi netice vermekte ve hastaların fazla ilaç kullanmalarını önlemektedir. "
Nöralterapi 1920 'li yillarda Huneke soyadinda iki Alman doktorunun, daha önceleri uygulanan ancak unutulmaya yüz tutmus olan, lokal anesteziyle uygulanan bir tedavi yöntemidir.
Nöral terapi lokal etkisinin yani sira bugün kibernetik etkilesim ile birlikte sinirsel, hormonal, hücresel, psisik bir düzenleme sistemi ile etki yaptigi kanitlanmistir.

F. ve W. Huneke 1920 Nöral terapinin etkisini daha çok vejetatif sinir sistemi üzerinde açiklamislardir.
Avrupa'da tüm agri tedavi merkezlerinde nöral terapi en sik uygulanan bir tedavi metodudur. Bu tedavi metodu sayesinde hastalar agrilariyla yasamak zorunda kalmiyorlar. Prof. Dr. Ricker 'a göre tüm bilinen uyaranlar (mekanik, termal, elektromagnetik, kimyasallar: nörotrasmitterler, hormonlar, toksinler, mikroorganizmalar) afferent sempatik neuronlarin frekans ve amplitudelerinde degisiklik yaparlar. Nöral Terapi klinik gözlemlere dayanarak Ricker'in bu teorisini yillar önce ortaya koymustur.
Ilk olarak Prof. Dr. med. Heine, elektron mikroskopisinde civa ve toksik maddelerin ekstraselüler alanda tuzaklanmasini göstermistir.
Detoksifiye edici organlar (böbrekler, akcigerler, karaciger, deri) asri yük altinda kaldiklarinda temel sistem hücre içinde toksik atiklar birikir.
Nöral terapi sayesinde bedende biriken tüm toksinleri hizli bir sekilde uzaklastirmak mümkündür. Nöral terapinin uygulanmadigi bir detoks progami düsünülemez..

Nöral terapi uygulama sekli üç türde olmaktadir.
Yüzeysel /lokal enjeksiyon
Segmental ve derin Enjeksiyon
Bozucu alan tedavisi
Segmental terapi ve skar enjeksiyonu, etkili nöral terapinin bel kemigidir ve birçok tecrübeli kisi tarafindan siklikla kullanilmaktadir. Segmental terapi spesifik, medikal ilaçlarin ve antidotlarin bu segmentteki tüm yapilara dagilimini saglar.Aksi ispat edilmedikçe tüm skarlar problemdir. Herhangi bir hastadaki skara enaz bir kez enjeksiyon yapilmalidir. Eger iyilesme olursa, cevap vermemeye baslayincaya kadar devam edilmelidir. Yüzeyel enjeksiyon yöntemi özel akupunktur noktalarina yapilir. Akupunktur, perivaskuler sempatik pleksusu, sempatik ve parasempatik sinir liflerini tedavi eder.
Bunlar, igne ucundaki sinyali aksiyon potansiyeline çevirebilen vücuttaki tek yapilardir. Aku-noktalari gerçekte yoktur: bu noktalar otonomik sinir liflerinin yogun oldugu, özellikle kan ve lenf damarlarinin bulundugu yerlerdir.

Vücut, kulak, saçli kafa derisi, agiz içi, dil ve diger aku-noktalari otonomik sinir sisteminin düzenlenmesi açisindan çok önemlidir. Bunun geleneksel akupunktur tedavisine avantaji, uygun ilaçlarin aku-noktalarina dagitilmasinin dramatik olarak etkili olmasidir.
Dermatom (Segmental) uyari yapilan hastada eger yakinmalarda artis oluyorsa o zaman sorunun dermatomdan ziyade bir bozucu alan veya bozucu odak kaynakli oldugu unutulmamalidir.

Sikayetlerin artmasi durumunda bozucu alan arastirilmasi yapilmalidir.
Nöral terapinin basarili ile uygulandigi rahatsizliklar baslica sunlardir.
[ Agri tedavisi
[ Anti Aging
[ Migren
[ Boyun, sirt ve bel agrilari
[ Bas agrisi
[ Nevralji, yüz felci ve diger felçlerde
[ Kronik tonsilit
[ Sinüzit
[ Alerji
[ Organik fonksiyon bozukluklarinda
[ Tiroid rahatsizliklari
[ Kronik kabizlik
[ Çesitli sinir sikismalarina bagli ortaya çikan agrilar ve kas güçsüzlüklerinde
[ Eklem ve ekstremite sislikleri tedavisinde
[ Sportif yaralanmalarin tedavisinde


Nöral Terapinin tarihçesi:

· 1843' te Koller topikal kokainin etkisinden ve tedavi edici imkanlarından söz etmiş,

· 1890 da C.L. Schleich %0.1' lik kokain solusyonu ile infiltrasyon anestezisi uygulayarak ilk cerrahi müdehaleyi yapmış ve.

· 1903 'te Cathelin ilk caudal epidural enjeksiyonunu kokain ile gerçekleştirmiş ve......

· 1905'te Einhow novocain'i keşfetmiştir......

· 1906 da G.Spiers rejyonal novocain infiltrasyonu ile yaraların daha hızlı ve düzgün iyileştiğini belirtmiş ve.....

· 1925'te R.Leriche, novocain ile ilk ggln. Stellatum blokajını denemiş, ve......

· 1926 'da Ferdinand Huneke bir İ.V. novocain uygulamasında. İstemeden damar dışına taşmış ve hastanın kronik migreninin iyileştiğini izlemiş, daha sonra 1940'da bacaktaki kaşıntılı bir osteomyelit sikatrisine uyguladığı procain enjeksiyonu sonucu hastanın uzun süreli omuz ağrılarının ortadan kalktığını saptamıştır.

1940 yılında F.Huneke tarafından Alman orijinli olarak ortaya atılan ''Nöral Terapi'' tekniği özellikle kronik ağrıları ortadan kaldırmak için bir seri lokal anestezi enjeksiyon tekniği olarak doğmuştur.

Bir regülasyon tedavi yöntemi olan Neural Terapi ( N.T), tamamlayıcı tıbbın en önemli öğelerinden biridir.Günümüzde nöral terapi akut ve kronik ağrılı hastalıklarda, organların disfonksyonlarında, allerjik reaksiyon ve hastalıklarında, pre – post operatif problemlerde, jinekolojik , ürolojik ve hormonal disfonksyonlarda, diş – çene – yüz kompleksindeki intra ve ekstra oral lezyonlarda çok önemlidir. N.T. otonomik ganglionlara, periferik sinirlere, sikatrislere, glandlara ve tetik noktalarına lokal anestezi uygulayarak fonksyon düzenleyici, sistem dengeleyici, ve ağrı giderici bir teknik olarak batı ülkelerinde uzun yıllardan beri uygulanmaktadır.


Nöral Terapi Teşhisi :

Beyinsel bozuklukların tedavisinde, geçmişteki fiziksel ve duygusal travma , aşılama, zehire maruz kalma, besin alerjisi, dişle ilgili sorunla, geçmişteki ve şu anki tıbbi madde katkısı, beslenme

programı üzerinde yoğunlaşılmıştır.

Bireysel Cevap Testi (ART)

(DRP) Dolaylı titreşim fenomeni (olayı) kullanarak, temel sistemde işlevini yitirmiş yer (yara izi, dişler, zehirli yerler) yakından incelenir.

Doğrudan titreşim fenomeni (DRP) kullanarak, beyindeki çeşitli yapılar içindeki amino asit uyumu ve zehir tortusu incelenir. DRP ayrıca, farklı beyin yapılarındaki kan akışını incelemek içinde kullanılabilir. Ve beyindeki işlevsiz alanları, yara izleri, dişler ve çene enfeksiyonları arasındaki direkt titreşimi araştırır. Daha sonra, ART (Bireysel başarı testi) yoluyla en uygun Nöral Terapi müdahalesi yapılır. (Zehirli madde arındırma ve alınan besinin zenginleştirilmesi)

Ayrıca , ART beyin sinirlerindeki işlevini kaybetmiş anlaşılmayan yerleri yakından incelemede kullanılabilir ve özellikle direkt tedaviye yardım eder.

Tedavi

Psikolojik etmenler her zaman ilk önce tedavi edilir ve genellikle sistemi açar ( böylece test süresi boyunca alakalı bilgiler daha kolay gösterilir.) Daha sonra, önceden testlere belirlenmiş olan ilgili Nöral Terapi yöntemi , enjektörde uygun temsilciler kullanarak uygulanır.

“Kullan yada bırak"= Hastalara, genellikle önerilen yiyeceklerin, ve diğer şekil ev ödevlerinin listesi verilir. Beyin hücrelerinin sayısı (13 milyar) doğumda belirlenir.

Buna rağmen beyini kullanarak, her hücre diğer hücrelerle birlikte yaklaşık olarak ’30,000’ Synapses şekillendirir. Bu bağlantılar, ölüme kadar gelişen ve aktarılan beynin sinir sitemi ağını kurar. Bu nedenle, beyin egzersizi yapmak, beyin işlevsizliğinin her tedavisinde oldukça önemli bir elemandır. Kronik hastalığın 4 elaman teorsine başvurarak sonuçlanan Nöral Terapi ve diğer yöntemleri, beyin iyileşmesine engel dayanıklı blokları uzaklaştırabilir. Beyin alıştırmalarında asıl iş, hasta tarafından yapılır. Sosyal ilişkiler, bir müzik aleti çalma, parmaklarını kullanabilme, trampolden atlayabilme, dans edebilme, yürüyebilme, yüzebilme, sörf yapabilme ve diğerlerinin beyindeki gelişmeyi harekete geçirdiği gösterilebilir. Düzenli alıştırmaların yapılmasıyla yeni yetenekler öğrenilebilir, yaşınızın ne olduğu önemli değil. Beyin Jimlastiği içeren çok bilinen teknikler “Tomatis Tekniği (İstenilen sıklıkla kulağın uyarılması- Fransız fizikçi Alfred Tomatis) ve ‘Photron’ ile neurosensory (sinirsel beden duyuları) uyarma tekniği (göze doğru titrek ışık tutmak)

Beyin için DetoXifiny Temsilci

1 ) C Vitamini İç hücrelerdeki enzimler tarafından oksidlendikten (yörüngenin dışına elektronları çıkarmak) sonra metaller beyin hücrelerine kapatılır. Bu şekilde, Protein veya Peptitlere bağlıdırlar. C vitamini iç hücresel çevreye özgür elektronlar verir. Metal İyonlar azalır ve kendi metalik şekillerine döner. Mesala; civa “HG+” veya “HG++” şeklinden “HhO” şekline dönebilir. Bu şekilde civa sorun yaratmadan vücut sıcaklığında gaz olur, hücre zarını ve dokuları geçer. Bu nedenle hücreyi terk eder ve tekrar elektronları kaybeder.

Beyin Bozukluklarının Tedavisinde Nöral Terapi

2 özel hastalık aynı tarzda tedavi edilmez. Fiziksel sınav ve APT hangi müdahalenin yapılacağını seçer. Daha sonrada, düşünülmesi için öneriler yapılır. Bütün durumlarda, titreşim olayı kullanarak viral hastalıkları ve metal tortuları dikkatlice araştırırız.

1.Hafıza Zayıflığı= Ağız ve çene temizleme (MCU) metalleri uzaklaştırır, yerine biyolojik olarak uyumlu diğer maddeleri getirir ve çene hastalıklarını tedavi eder, diş yaralarını yapılandırır. Bütün yara izlerini tedavi eder. Haftada 2 kez=Crown of thorns (COT) Superior cervical ggl. (SCG), Stellate ggl (sG) ve Troid Plexus (TP) beyin detox (BD), günde 100 mg Phosphatydylserine

2. Morbus Alzaymır= Birincisiyle aynı ama ek olarakda, alüminyum detoksitlenmesi olan “kruck” programı uygulanabilir. (3 gün boyunca günde 2 kez 125 mg desferal, bir gün aradan sonra, 2 gün devam eder, 1 gün ara verilir yani 7 günlük) 18 ay üzerinde durulabilir. Demir seviyesi izlenir. Bu ‘DMPS’ ve diğer oksitleme yöntemlerine ek olarak yapılır. Bütün amino asitlerin, minerallerin etkilerinin azaltılmasıdır.

3. Çoklu Doku Sertleşmesi= ikincisiyle aynı olarak, Desferal dışında genellikle kısa bir dönemde kullanılır. Almanya da Dr. Nieper tarafından kalsiyum EAP yavaş azalması ertelenir. Alınan yağ asidi miktarı Vücut- Biyolojisi testi kullanılarak dikkatlice ayarlanır. ‘Myelin’ temel protein, 2 de tavsiye edilen maddelerle alerjik hassasiyetin azaltılmasında kullanılır. Acılı dönem boyunca, Bee-venom i le hassas noktaya yapılan enjeksiyonun müthiş yararlı sonuçları vardır. Diğer dönemler boyunca da “bee-verom” oldukça faydalıdır, ama uzun sürede yüksek miktarlarda verilmesi gerekir. Bazı durumlarda yüksek dozlardaki DHEA (günde 200-600 mg) yararlı olabilir ART ile iyi test edilenlerin dışındaki lokal anaesthezik (sınırlı bir alanı uyuşturma) den kaçının. Genellikle böyle durumlarda Nöral Terapi temsilci tercih edilir.

4. Amyotrophik Yanal Doku Sertleşmesi = Sürekli izleyerek, dikkatlice detoksitleme. Glutomin ve diğer amino asitlere hatta sinirsel ileticilere duyarlılığı azaltır. Excitotoksinlerden sakının. Düzenli olaarak comirlik üzerine CDT ve segmantal terapi uygulanır. Hatta bir kez SG ve SCG engellemesi

5. Stroke= Çok iyi işleyen evrelerde günde bir kez CDT. SCG ve SG. Engellemesi. Odaklanacak yerler bulunur. Genellikle, diş, çene bölgesi veya kalp kabuğudur. Kalp hastalığı, kalpdeki sinirlerdeki metal birikintisinin işaretidir. Penumpra (hastalıklı olan
ama yara çevreindeki iyileştirilebilir beyin dokusu) segmental terapiye iyi cevap verir. (Procaine ve DMSO kulllanarak) çok önemli bir evrede , günlük 500 ml aqua dist, C vitamini25 gms, DMSO 25 ml 2-3 saatte ver. Hiberbolik (abartılmış) oksijen Fiziksel terapi!

6 Otizm =(çocuklarda görülen bir zihin rahatsızlığı, gerçeklerden kaçınarak hayali olaylara bağlanma ve normal kişisel ilişkileri geliştirememe durumu) her zamankine ek olarak, farklı aşılamalrı test edin (ART). Sık sık kızamık ortaya çıkar. Ayrıca yağlı asitlere ve vücudun bölgesine bakılır.

7 Uyku Düzensizlikleri= Diş, diş diş. Ayrıca stresi araştırır. Lenf bezleri kulağın arkasındaki yuvarlak kemik Nöral Terapide uyku nektarıdır. Saç çizgisinden sonraki orta noktadan) Geceleri 1-8 mg. Ltryptophane

8 Okuma Güçlüğü= APN (APN ile okuma gözlükleri bul- genellikle her göz için farklı renkte) Nöral terapiyle ‘faci’ den kurtulunur, beyin detoxlanır.

9. Hiperaktiflik (Aşırı hareketlilik) = Yetişkin ve çocuklar beyin detoxlanır, ‘faci’den kurtulunur, yağlı asidler! APN li renk ve göz gözlükleri

10 Başağrısı Altın üçlü =odaklanacak yeri bul ve Nöral Terapiyle müdahale et, acılı yere Segmental terapi, Procaine, ileri durumlarda; besin alerjisi testini yap ve APN ile müdahale et. Besin maddeleri için kan testi. Her madde testi için düşük veya eksik alerji incelenir. APN ile Müdehale edilir, 24 saat tamamen sakınılır, en fazla 6 hafta, daha sonra eklerden başlanır. Boyuna segmental terapi uygulanır.

II. Kronik Sinir İşlevsizliği=Bütün Kronik vakalarda=MCU

Koku= Çinko testi: Tamamlayıcılardan önce çinko alerjisi testi.

Göz= Göz çevresine Segmental terapi

Mastoid kemiği (Kulağın arkasındaki yuvarlak kemik) enjeksiyonu. Kulağa segmatel terapi uygulanır. APN. Kan testi Genellikle ‘folic’ asid ve çinko ortaya çıkar.


Nöral Terapi Endikasyonları:

* Ağrı tedavisi

* Anti Aging

* Migren

* Gerilim tipi baş ağrısı

* Boyun, sırt ve bel ağrıları

* Boyun fıtığı

* Bel fıtığı

* Detoks

* Baş ağrısı (Nevralji, yüz felci ve diğer felçlerde)

* Kronik tonsillit

* Kronik farenjitis

* Akut ve kronik Sinüzit

* Primer ve sekonder allerji

* Gıda alerjilerinde

* Organik fonksiyon bozukluklarında

* Tiroid rahatsızlıkları

* Kronik kabızlık

* Aşırı gaz durumu

* Ülser

* Tinnitus (Kulak çınlaması)

* Vertigo ve baş dönmesi

* Çeşitli sinir sıkışmalarına bağlı ortaya çıkan ağrılar ve kas güçsüzlüklerinde

* Eklem ve ekstremite şişlikleri tedavisinde

* Sportif yaralanmaların tedavisinde

* Adet düzensizliklerinde

* Doğum sonrası ortaya çıkan rahatsızlıkların tedavisinde

* Geçirilmiş bir hastalık veya cerrahi müdahale sonrası ortaya çıkan değişikliklerde

* Selülüt tedavisinde

* Dolaşım bozukluğunda (arteriyel ve venöz)

* Keloid tedavisinde...

Bu hastalık listesi Nöral Terapi tedavisinin bir çok insanın yaşamakta olduğu bir yada birkaç hastalığa çözüm olduğunu gösterir.Tedavi uygulaması tıp doktorları ve diş hekimleri tarafından yapılmaktadır.Ağız boşluğumuzda bulunan dişlerin hastalıklarımızda son derece önemli olduğu tespit edilmiştir.Dişlerin sinir kökleri vasıtasıyla beynimizden köken alan sinir sistemimizi ve bunların uyarmakta olduğu organları, beden bölümlerini direkt olarak etkilemekte olduklarından Nöral Terapi aynı zamanda diş hekimlerinin ilgilenmesi ve öğrenmesi gereken bir tedavi yöntemidir.

En doğru olan davranış şekli diş hekimleriyle, tıp doktorlarının birlikte hastanın durumunu değerlendirmeleridir.Hastanın dişlerinde bulunan ve dolgu amaçlı kullanılan amalgamların tespiti ve çıkarılması hususunda her iki hekim ortak hareket etmelidir.Bir çok kişinin hastalıklarından kurtulamamasının temel nedenlerinden birisi de diş hekimlerinin dolgu yapmak amacıyla amalgam dolguyu tercih etmeleridir.Bu uygulamaya maruz kalmış insan gizliden gizliye sürekli bozucu alan yapmakta ve sağlığını olumsuz etkilemekte olan ağır metal zehirlenmesiyle birlikte seyreden ciddi bir tehdit altında yaşar.

Bozucu alan olarak sadece dişleri sorumlu tutmak mümkün değildir.Yapılmış tüm tonsillektomi ameliyatları, yaşanmakta olan sinüzitler, geçirilmiş tüm ameliyatlardan sonra oluşmuş bulunan skar dokuları yani ameliyat bölgesinde oluşmuş nedbeleşerek sertleşmiş ameliyat izleri, özellikle sezaryan ameliyatlarından sonra oluşmuş skar dokularının hepsi bozucu alan olarak sağlığı tehdit etmektedir.

Yurt dışında sezaryen ameliyat olma oranlarının son derece azlığına karşın ülkemizde sezaryen ameliyatla doğum kampanyalarının yapılması para için ticarileştirilen sağlık sistemimizin bir handikapı olarak karşımızda bulunmaktadır.Sezaryen yada bademcik ameliyatı olmuş bir çok insanın bu operasyonlardan sonra hastalıklarının başlaması ve doktor doktor gezerek hastalıklarına çözüm arayışları ve bir türlü çözüm yolu bulamayışlarında hekimlerin bir çoğunun bu ameliyat izlerinin ne kadar tehlikeli oldukları hakkında fikir sahibi olamamalarından kaynaklandığı da ayrı bir gerçektir.Burada ise Nöral Terapi yönteminin ülkemizde tanıtımı ve öğretilmesi hususunda önemli bir misyon yüklenmiş olan Nöral Terapi ve Regülasyon Derneği ile diğer Tamamlayıcı Tıp Derneklerine büyük görevler düşmektedir.Bu önemli görevin farkında olmalarından dolayı bu makalemde özellikle dernek yetkilisi tüm meslektaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.

Nöral Terapi uygulaması son derece basittir.İnsülin iğnesi veya ince siyah uçlu enjektörlerle yapılmaktadır.Bu amaçla lidokain ve prokain kullanılır.Bu iki lokal anestezik ilaç uygulamanın yapıldığı yerde, çevresinde ve o bölgenin etkilediği organda bulunan nöro-vejetatif sistemin aktifleştirilmesini sağlar.İlk etki hücre içinde meydana gelir.Hücre içindeki elektriksel potansiyel farkında meydana gelen değişimle etki birden bire yada yavaş bir şekilde başlar.Hem hastanın direkt derisine yapılan bu uygulamadan dolayı canı fazlaca yanmaz hem de hasta için muayenehane şartları bu uygulama için yeterli imkanı sunar.

Kısacası ve özetle sağlığımızı kazanmamız için bir çok farklı tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyduğumuzu bilmeli ve her şeyden önemlisi asıl şifa kaynağının dışarıdaki sebeplerden çok kendi bedenimizin uyarılması ile kendisinde zaten var olduğunun fark edilmesi gerekmektedir.

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Cemalettin Ekmekcioğlu Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Yazar toplam 17 makale yazdı.

Etiketler
Nöral terapi ile ağrı tedavisi
Dr. Cemalettin Ekmekcioğlu
Dr. Cemalettin Ekmekcioğlu
İzmir - Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp
x
Facebook Twitter Instagram Youtube