Bio-identical hormon replasmanı nedir?

Bio-identical hormon replasmanı nedir?

Bioidentical hormonlar soya ve meksika YAM patates den fermentasyon yolu ile laboratuar ortamda elde edilir. İnsan vücudunda salgılanan seks hormonlarımıza en yakın moleküler yapıya sahip olmaları ile biyo-özdeş hormonlar olarak da bilinmektedir. Amerika, İngiltere ve Almanya başta olmak üzerer birçok ülkede sentetik hormonların kullanımı terk edilmektedir. Yaşlanma ile azalan seks hormonlarının 40 yaş sonrası yerine koyma tedavisi, anti-aging hormon tedavisi olarak yaşlanma karşıtı olarak da son 20 yıldır uygulanmaktadır. Ağızdan alınan doğum kontrol hapları ve sentetik hormon hapları maalesef reseptörlere bağlanması zayıf olduğunda vücutta istenilen kan seviyelerine ulaşamamaktadır. Ciltten emilimi mümkün olan krem formunda bio-identical hormon kullanımı sonrasında daha stabil kan seviyeleri tesbit edilmiştir. 

Kadınlar da menopoz döneminde östrogen ve progesteron hormon seviyelerinde düşme görülür. Yumurtalık, tiroid ve adrenal bezden salınan stres ve seks hormonları zamanla yaşlanma sonucu azalır. Hormon seviyelerinde azalma ile Metabolik Sendrom dediğimiz, hipertansiyon, insülin direnci,şişmanlık ve hatta kalp hastalıklarında artış görülmektedir.

Hormon replasman yerine koyma tedavisi sonrasında kişinin yaşam kalitesinde artış görülmektedir. Yaşama sevincinin tekrar kazanılmasında önemli yeri olan hormonlarımız vücudumuzda organlar ve beyin arasında ''Messenger'' görevi görmektedir.

Anti-aging check up hormon tahlilleri ile Kadın ve Erkek hormon sağlığı kliniğimizde ayrıntılı olarak değerlendirilmektedir.

 

Bu makale 20 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. İlkay Munoz Paris

Etiketler
Hormon problemi
Uzm. Dr. İlkay Munoz Paris
Uzm. Dr. İlkay Munoz Paris
İstanbul - Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp
Facebook Twitter Instagram Youtube