Mezoterapi!!!

Mezoterapi!!!

Mezoterapi çok geniş bir skalada uygulanan bir tedavi yöntemidir ve 4 ana başlıkta incelenmelidir, bunlar:

1) Bölgesel Zayıflama

2) Selülit tedavisi

3) Saç Dökülmesini Engelleme ve Saçı Canlandırma

4) Cilt Gençleştirme (Mezolift)

1) Bölgesel Zayıflama

Bölgesel Yağların Düşmanı: Mezoterapi

Bölgesel yağların giderilmesinde çok etkili bir yöntem olan mezoterapi, vücudun belirli bölgelerinde toplanan yağ moleküllerine, mikro incelikteki iğne uçlarıyla deri altına yararlı ilaçların uygulanması işlemidir. Hasta uygulama sırasında ağrı ve acı duymaz. İğne uçları hastaya özel olarak mezoterapi tabancasına takılır ve uygulanır. Hijyen şartlarında yapılması gereken bu uygulama bir kaç seanstan sonra gözle görülür farklar meydana getirir. Bölgesel yağların düşmanı olan yararlı ilaçlar ve minerallerin deri altına uygulanmasıyla, egzersizle desteklenerek hastanın daha çabuk sonuç almasına yardımcı olur.

2) Selülit Tedavisi ve İncelme

Amaç sellülit ve bölgesel zayıflama ise, istenilen bölgelerde yanı bacak, karın, kalça, diz çevresi, mide, yan, sırt, kol bölgesi gibi bölgelere ince üçlü bir iğne ile ilaç enjekte edilir. Bu ilaçlar o bölgedeki yağ bloklarını yıkıp, kan dolaşımının artmasına neden olduğundan seanslara düzenli bir şekilde devam edildiğinde bölgedeki selülitlerde azalma ve yok olma istenilen bölgede( kişnin problemin yoğunluğuna göre ortalama )10- 20 cm arasında hızlı incelme(normalden çok daha çabuk incelme)ve zayıflama meydana gelir. Kişide genel bir kilo problemi söz konusu olduğunda mezoterapi ile birlikte diyet verilir. Diyet verilmeden önce kişinin boy, kilo ve vücut ölçüleri(yağ,kas) alınır. Kişinin kilo almasına neden olan herhangi bir etken varsa araştırılır ve altta yatan bir neden olduğunda tedavi edilir. Kişinin bazal metabolizması, günlük aktiviteleri ve alternatif yemek biçimleri göz önüne alınarak kişiye özel diyet programı hazırlanır. Kas kaybına neden olmadan düzenli ve sağlıklı beslenme tarzı ile protein, karbonhidrat,lif yağ, vitamin ve mineralden zengin diyet sayesinde ayda 5-8 kilo arasında kilo vermek mümkün.

Enjekte edilen ilaçlar cilt altı yağ çözücüler(damar üzerndeki basınç ortadan kaldırır),kan dolaşım düzenleyeciler,ödem geçiriciler ve bu konuda faydalı özel karışımlardır.Mezoterapinin en büyük avantajlardan birisi bölgede zayıflama sağlarkan sarkma probleminin olmaması ve tam tersine toparlama ve şekillenme göstermesidir,hanımlarda özellikle gebelikten sonrakı sarkma problemleri ve yaşın ilerlemesine bağlı kol altlardaki sorunlarda bilinçli bir şekilde uygulandığında başarılı sonuçlar elde edilebilir.

3) Saç Dökülmesini Engelleme ve Saçı Canlandırma

Saç dökülmesinde çeşitli faktörler rol oynar;

1- Beslenme bozuklukları

2- Tiroit hormon bozulukları

3- Vitamin eksiklikleri

4- Mineral eksiklikleri

5- Virüsler

6- Hormonlar

7- İlaçlar

Özellikle kadınlarda saç dökülmesi bir erkeklik hormonu olan testesteronun DHT adlı maddeye dönüşmesi ve kimi saç köklerinin bu maddeye duyarlılık göstererek dökülmesidir. Saç mezoterapisindeki temel amacımız testesteronun DHT dönüşmesini engellemektir. Buna yönelik yapılan ilaç tedavisi sonrası çıkamayan saçlar çıkmaktadır.

Mezoterapide amaç diğer tüm saç tedavilerinde olduğu gibi saçın anagen (büyüme) fazının uzatılıp büyümenin tamamlanmasıdır.

Bunun için bazı ilaçlar mikro iğnelerle saç cildine enjekte edilir. Uyguladığımız tedavide vitaminler, eser elementler, amino asitler , bazı enzim inhibitörleri bağ doku güçlendiriciler bulunmaktadır. Tedavi ile yeni saç kökü yaratamazsınız, ancak var olan kökleri güçlendirip dökülmeyi önler ve büyüme aşamasını tamamlayamadığı için çıkamayan saçların çıkmasını sağlanır.

Mezoterapide amaç: Saçın daha canlı görünmesi, dökülmemesi, saç kökünün güçsüzlüğünden veya hormonal nedenlerden dolayı çıkamayan, büyüyemeyen saçların çıkmasıdır. Böylece daha az ilaç ile daha çabuk etki edilir.

4) Cilt Gençleştirme (Mezolift)

Mezolift nedir?

Mesolift yüz, boyun el ve dekolte cildinde erken yaslanan dokuyu yeniden canlandiran ve tedavi eden, Fransa ve italyada popüler olmus, denenmis ve test edilmis bir metottur. Vücut mezoterapisinde kullanilan tabanca kullanilmadan, manuel olarak özenle hazirlanmis karisimlarin özel tekniklerle cilt içi-altina, yine özel ince igneler ile enjekte edilmesi yöntemidir.

Bu tedavi edici yöntem cerrahisiz, anestezisiz yüz gerginlestirme (face-lifting), kirisiklarin azalmasi, doldurulmasi, kontur düzeltme, gevsekligin azaltilmasi, leke tedavisi, yaslanmayi geciktirme (anti-aging) amaçlarla uzun yillar basarili bir sekilde yapilmaktadir. Ayrica gözalti yag torbalarinin azaltilmasi amaçli Lipo-Dissolve/Lipostabil uygulanmasi son zamanlarda yayginlasmaktadir.

Mezolift yararlari nelerdir?

1) Cilt gerginligini artiri

2) Kirisikliklari ve açik porlari azalttirir.

3) Kollajen üretimini arttirir

4) Hücre siklüsünü hizlandirir

5) Yaslanmayi geciktirir

6) Derm tabakasi yogunlugunu uyarir

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Sami Tan Sarıgül

Dr. Sami Tan Sarıgül 23 Kasım 1961'de Malatya'da doğmuştur. İlköğretimini tamamlamasının ardından Malatya Akçadağ Yatılı Öğretmen Okulu'nu bitirmiş ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazanmıştır ancak 2 yıl sonra tababete olan ilgi ve yeteneğini farketmiş, 1981 yılında ise İ.Ü Çapa Tıp Fakültesi'ni kazanmış, tıp eğitimini 1987 yılında tamamlamıştır. Dr. Sarıgül mecburi hizmetini Sivas'ta yapmış ve 5 yıl burada aşılama sorumlusu ve sağlık ocağı hekimliği görevinin ardından İstanbul'a dönmüş; Beylikdüzü'nde Örnek Tıp Merkezi'ni kurarak 15 yıl boyunca bölge halkına başarı ile sağlık hizmeti sunmuştur. Medikal estetik uygulamalarına ilgi duymaya başlması ile yurt içi ve yurt dışında yapılan pek çok eğitime ve kongreye katılmış, pek çok sertifikanın sahibi olmuştur. Dr. Sarıgül, aynı zamanda ressamlık ve heykeltraşlık da yapmakta; ...

Etiketler
Bölgesel zayıflama da mezoterapi
Dr. Sami Tan Sarıgül
Dr. Sami Tan Sarıgül
İstanbul - Medikal Estetik Tıp Doktoru
Facebook Twitter Instagram Youtube