Metabolik sendromlu insanlar günümüzde neden daha çok görülür hale geldi.

Metabolik sendromlu insanlar günümüzde  neden daha çok görülür hale geldi.

Günümüz toplumunda değişen yaşam şekli ve çevresel faktörler sonucunda insanlar daha sedanter (az hareket eden) olarak yaşamaya başlamışlardır ve dengesiz beslenen toplumlar haline gelmişlerdir.

Aynı zamanda gıda sektöründeki değişimler sonucunda doğal ve sağlıklı gıda  ürünleri giderek azalmış ve daha çok yüksek kalorili ve çabuk sindirilen gıdalar üretilmiştir. Bu gıdalarda (kola, bisküvi, tatlılar, beyaz ekme ve benzeri gıdalar) ince barğırsağın proksimalinde (jejunumda ) emilmekte ve distal ince bağırsağa (ileum) hiç gelememektedir. Bunun neticesinde ileumdan salgılanması gereken hormonlar salgılanamamaktadır.

Bu ileumdan salgılanan hormonlarda şeker hastalığının oluşması, ve doyma hissini ve metabolizmayı etkileyerek fazla kiloların oluşmasında etken olduğu anlaşılmıştır.

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Fahri Yetisir

13 Eylül 1974 tarihinde Konya - Karapınar'da doğmuştur.  Tıp eğitimini 1992-1999 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde (İngilizce Tıp) tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise 1999-2004 yılları arasında SSK Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapmış ve Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitimi sonrasında Elazığ Devlet Hastanesi'nde 5 yıl görev yapmış ve 2010 yılında Etlik İhtisas Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde ve 2012 yılında Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Genel Cerrahi Kliniği'nde Başasistan olarak görevlerde bulunmuştur. 2013 yılında ise Doçent Doktor unvanını almıştır. 2017 yılından beri mesleki çalışmalarına Özel Ankara Medical Park Hastanesinde devam eden Doç. Dr. Fahri YETİŞİR,  Türk Cerrahi Derneği, Endokrin Cerrahi Derneği, Klinik Enteral Parenteral Nüt ...

Prof. Dr. Fahri Yetisir
Prof. Dr. Fahri Yetisir
Ankara - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube