Meme küçültme (reduction)
Meme küçültme (reduction)

Meme Küçültme - Reduction Mammaplasty
Operasyonu meme yağ dokusunun, glandüler dokunun ve derinin belirli ölçülerde çıkarılmasıdır. Meme çeşitli nedenlerden dolayı büyük ya da sarkmışdır ya da birbirinden farklı büyüklüktedir. ESTETİK problemler dışında sırt ağrısı, boyun ağrısı, sütyen askısına bağlı yara, meme dokusunun yan-alt kısmında yara-kızarıklık yapması nedeniyle bozulan yaşam konforu bu ameliyatı gerektiren nedenlerdir. Meme küçültme ameliyatı her yaşda yapılabilir.

Bu ameliyat yapılmadan önce hazırlık aşamasında ilk olarak doktorla birlikte konuşulması gerekenler;

* Meme gelişme döneminde, hamilelik ve emzirme döneminde hormonların etkisi ile büyür, Doktorunuz büyümenin durmuş olmasını tercih eder.
* Memede daha önce geçirilen operasyon (kansere bağlıda olabilir) ya da enfeksiyon varsa ve gerekiyorsa Mammografi ve meme USG yapılır.

Ameliyat öncesi hasta değerlendirilirken memenin omuzdan meme ucuna kadar olan mesafesi ve şekli yapılacak ameliyat yöntemini ve yönteme bağlı oluşacak izi belirler. Bu yöntemlerden en sık "Vertikal teknik" dediğimiz yöntem tercih edilir ve gerekirse beraberinde "liposuction" uygulanır. Bu teknikte meme ucundan aşağıya uzanan tek bir iz vardır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!