Erkeklerde olmaması gereken kadınsı meme büyümesidir. Hormonal bozukluklar, bazı ilaçların yan etkisi ve herhangi bir sebebin bulunamadığı durumlarda oluşabilir. Bebeklik dönemi, ergenlik ve yaşlılıkta ise hormonal dengelerde değişim sonucu geçici fizyolojik jinekomasti görülebilmektedir.

Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi) kimlere yapılır?

Altta yatan herhangi bir sebebi bulunmayan, genellikle ergenliğini tamamlamış ve 1 yıldır mevcut şikayetlerinde gerileme olmayan hastalara uygulanabilir.

Ameliyat öncesi neler yapılmalıdır?

Tüm estetik cerrahi operasyonlarında olduğu gibi bu ameliyat öncesinde de kişi eğer kullanıyorsa sigarayı ameliyattan 2 hafta önce ve ameliyattan 2 hafta sonra olmak üzere bırakmalıdır. Kan sulandırıcı Aspirin vb. ilaç kullanımı varsa en az 10 gün öncesinden bırakılmalıdır. Sürekli aldığı başka ilaçlar veya vitamin hapları (Ginseng, CoQ, Gingkobloba vs. içeren) var ise mutlaka 1 hafta öncesinden kesilmelidir. Bunların dışında farklı bir durum mevcutsa yine hastanın doktorunu bilgilendirmesi gerekir.

Ameliyat tekniği nasıldır?

Genel anestezi altında 1-2 saat süren bir operasyondur. Memelerde sadece yağ birikimi veya yağ birikiminin yanında meme bezi dokusu da bulunabilir. Eğer sadece yağ birikimi mevcut ise meme altından yapılan 0,5 cm lik kesiler ile liposuction yöntemi uygulanır. Eğer meme bezi dokusu da mevcut ise meme başının altından yapılan 1 cm lik kesi de eklenerek bu bezler çıkartılır. Ameliyat sonrasında bu bölgeleri destekleyici korse kullanımı önerilir.

Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi) ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Hastalar ertesi gün taburcu edilir. Destekleyici korse takılır ve en az 3 hafta gece ve gündüz kullanılması önerilir. 2. Günden sonra banyo yapılabilir. 3. günün sonunda hastalar işlerine dönebilirler. Bazı alanlarda hafif şişlik ve morluklar oluşabilir. Bu şikayetlerin azalması 3 haftayı bulabilir. İlk 1,5 ay kollarını zorlayıcı spor hareketlerden kaçınmaları gerekir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!