Meme küçültme nedir?

Aşırı büyük ve sarkmış memelerin, ameliyat ile küçültülüp, dikleştirilip yeniden şekillendirilmesidir. Estetik amacın yanında kişinin sağlığını, posturünü ve psikolojisini de etkileyen ve düzelten bir operasyondur.

Meme küçültme ameliyatı kimlere yapılır?

18 yaşın üzerinde, meme gelişimi tamamlanmış, büyük memelere bağlı postur bozuklukları, sırt ve boyun ağrıları, sutyen askı izleri olan ve sıcak havalarda meme altında ve meme aralarında cilt problemleri (pişik, egzema vs.) olan bayanlar bu operasyon için uygun adaylardır.

Ameliyat öncesi neler yapılmalıdır?

Tüm estetik cerrahi operasyonlarında olduğu gibi bu ameliyat öncesinde de kişi eğer kullanıyorsa sigarayı ameliyattan 2 hafta önce ve ameliyattan 2 hafta sonra olmak üzere bırakmalıdır. Kan sulandırıcı Aspirin vb. ilaç kullanımı varsa en az 10 gün öncesinden bırakılmalıdır. Sürekli aldığı başka ilaçlar veya vitamin hapları (Ginseng, CoQ, Gingkobloba vs. içeren) var ise mutlaka 1 hafta öncesinden kesilmelidir. Bunların dışında farklı bir durum mevcutsa yine hastanın doktorunu bilgilendirmesi gerekir. Ayrıca hastalardan operasyon öncesi kontrol amaçlı meme ultrasonu veya mamogram istenmesi faydalı olur.

Ameliyat tekniği nasıldır?

Genel anestezi altında 2,5-3 saat süren bir operasyondur. Memenin sarkıklığına göre değişmekle birlikte genelde meme başı etrafından ve aşağıya inen dik bir çizgi şeklinde kesilerden yapılır. Meme başı yukarıya taşınır, meme dokusunun fazla kısmı çıkarılır ve kalan meme dokusu yeniden şekillendirilirek sarkık olan fazla cilt dokusu çıkarılır. Bu ameliyat izli bir ameliyattır. Memenin büyüklüğüne göre lolipop şeklinde kalacak olan iz, aşırı büyük ve sarkık memelerde ters T şeklinde meme altı kıvrımına denk gelecek şekilde ayarlanabilir. Bu izler ilk 2 ay hafif kızarık görünür daha sonra cilt rengine dönmeye başlar ve bir senenin sonunda belli belirsiz bir hal alırlar.

Meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Operasyon, genelde hastalar açısından konforlu geçer. Ertesi günü taburcu olunabilir. Çok fazla ağrı şikayeti olmaz. Taburcu edilirken destekleyici sutyen takılır ve en az 3 hafta gece ve gündüz kullanılması önerilir. 2. Günden sonra banyo yapılabilir. 1. Haftanın sonunda hastalar işlerine dönebilirler. İlk 1,5 ay kollarını zorlayıcı spor hareketlerden kaçınmaları gerekir. Hasta memnuniyetinin en üst düzeyde olduğu, ağrısız operasyonlardır. 2. Günden sonra hastanın posturünde belirgin bir değişiklik olur, hastalar dik durmaya başlar ve daha hafif hissettiklerinden daha rahat hareket ederler, kendilerine yakışan daha dar kıyafetler giymeye başlarlar. Memeler ameliyattan çıktığında hafif şiş, sert ve dik konumda olurlar. Bu şikayetlerin sebebi cerrahi ödemlerdir. 2. Ayın sonunda daha yumuşak bir kıvama ve normal meme görünümüne kavuşurlar.

Meme küçültme operasyonuyla ilgili önemli bilgiler:

Meme küçültme ameliyatlarından sonra memelerde iz kalır. Bu izler 1. Yıl sonunda neredeyse cilt rengine döner, çok daha az rahatsız edici boyutlara geriler fakat hiçbir zaman tamamen kaybolmazlar.

Meme küçültme operasyonlarında uygun teknik kullanımı ile emzirmeye engel bir durum oluşmaz fakat küçültme işlemi sırasında süt bezlerinin de bir kısmının çıkarılacağı unutulmamalıdır.

Meme küçültme operasyonu sonrası gebe kalmak veya aşırı miktarda kilo alıp verme sonucu memelerde deformasyonlar oluşabilir fakat her zaman için eski hallerinden daha iyi durumda olurlar.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!