Meme kanseri İle İlgili bilgilendirme

Meme kanseri bilgileri

Meme kanseri İle İlgili bilgilendirme

Meme kanseri hastalarının yaklaşık %20’sinin yaşı 50’den gençtir. Bu hastalarda meme kanseri hastalığının tedavisi sonrası süreçte depresyona bağlı sıkıntılar daha sık görülmekte ve iyileşmesi daha uzun sürmektedir. Bu hastaların depresyona yönelik sıkıntılarının azaltılmasında internet üzerinden de ulaşılabilen farkındalık eğitimlerinin faydalı olacağı ile ilgili ön raporlar çıkmıştır. Bunun üzerine Amerika Birleşik Devletleri’nin Los Angeles, Kaliforniya’da şehrinde yapılan bir çalışma geçtiğimiz günlerde San Antonia, Texas’taki meme kanseri sempozyumunda sunulmuştur.

Bu çalışmada 6 hafta süreyle farkındalık eğitimi alan meme kanseri hastalarında depresyona bağlı olarak gözlenen yorgunluk, uyku bozukluğu ve al basma şikayetlerinin önemli derecede gerilediği saptanmıştır. Kontrol grubunda yer alan ve herhangi bir eğitim verilmeyen hastaların %50’sinde bu tür sıkıntılar varken farkındalık eğitimi alan hastalarda bunun %30’a düştüğü görülmüştür.

Bu yaklaşımın online olarak bireysel olarak internet üzerinden de sağlık çalışanlarının yönlendirmesi ile yapılabileceği göz önünde bulundurulursa meme kanserine bağlı yorgunluk, uykusuzluk ve al basma gibi sıkıntıları hisseden pek çok sayıda hastanın bu yaklaşımdan fayda göreceği ümit edilmektedir.

Bu makale 20 Nisan 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Serdar Turhal, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Amerika Birleşik Devletlerinde Connecticut eyaletindeki Yale Üniversitesi’ne bağlı Griffin Hastanesi’nde 1993 yılında tamamlayarak Dahiliye - İç Hastalıkları uzmanı olmuştur. Ayrıca Mount Sinai Tıp Fakültesi Hematoloji – Onkoloji Bilim Dalı Mount Sinai Tıp Fakültesi, New York, New York, ABD'de Tıbbi Onkoloji üzerine yan dal ihtisas eğitimini de tamamlamıştır.  Marmara Üniversite Hastanesi Onkoloji Bilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Serdar Turhal, mesleki çalışmalarına şu an İstanbul'da bulunan özel muayenehanesi'nde devam etmektedir. Board Sertifikaları:               ECFMG:  April 1989  428514-4 FLEX:  ...

Prof. Dr. Serdar Turhal
Prof. Dr. Serdar Turhal
İstanbul - Dahiliye - İç Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube