Göğüs şekli ve hacmi ile ilgili şikayeti olan hastalarımız gelişimsel olarak memelerinin küçük ya da büyük olması, emzirme veya kilo kayıplarından sonra memelerinin hacim kaybetmesi-sarkması yada memelerindeki asimetri sebebiyle başvurur. Muayene sırasında meme hacmi, deri ve eklerinin yapısı, göğüs duvarının ve omuzların genişliği, boy ve en önemlisi beklentiler göz önüne alınarak en uygun olacak meme büyüklüğü saptanır.

Meme büyütme ameliyatları meme protezleri ile yapılmaktadır. Halen proteze alternatif daha iyi bir güvenilir bir materyal olmaması silikon protezleri altın standart yapar. Bir dönem ülkemizde de revaçta olan göğüs büyütücü hap, krem ya da benzeri tedavi yöntemlerinn bilimsel etkinliği ispat edilememiştir. Ben kişisel olarak bu yöntemlerden anlamlı sonuç alan hasta görmedim.

Meme protezleri, meme şeklinde hazırlanmış balona benzer yapılardır. Yuvarlak ve anatomik denilen damla şeklinde olanları mevcuttur. Hastanın memesindeki duruma uygun olarak bunlardan biri seçilir. Balon kısmı silikondan yapılmıştır; vücuttaki dokulara uyum sağlaması için protezin yüzeyi pürtüklü olarak üretilmiştir.

Ameliyat öncesinde size anlatılan detaylara göre ameliyat süresi değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 1 saattir. Genel anestezi ile tam teşekküllü hastane şartlarında yapılan ameliyat sonrası sıklıkla 1 gece hastanede kalınır. Aynı gün ayağa kalkılır ve yemek yenir. Bir kaç gün sonra hasta günlük hayatına dönebilir. İyileşme süresince ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulması gerekir.

Meme silikonlarının seri numaralarını içeren doküman titzlikle saklanmalıdır. hastanın ileride çocuk sahibi olmasına ve emzirmesine engel değildir ancak bir cerrahi müdale olduğu için bunun garantisi vermek mümkün değildir.

Konu ile ilgili detaylı bilgi için Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanlarına danışabilirsiniz.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!