Meme büyütme için uygun adaylar kimlerdir?

Meme büyütme ameliyatı tüm dünyada çok sık uygulanan estetik ameliyatlardan biridir. Ameliyat tekniklerinin gelişmesi , yan tesirlerin nispeten azalması meme büyütme işleminin giderek popüler olmasına neden oldu. Türkiye'de önceki yıllarda toplumun belli kesimleri tarafından talep edilirken artık her kesimden kadının talep ettiği bir ameliyat haline geldi.

Meme büyütme ameliyatı;

Gelişme döneminde meme gelişimi yeterli olmayan

Emzirme sonrası meme volümünde azalma olan

İki meme arasında belirgin büyüklük farkı olan

Aşırı kilo verme sonrası meme volümünde azalma olan kadınlara meme gelişiminin tamamlandığı 18 yaştan itibaren uygulanabilir.

Meme büyütme ameliyatı emzirmeyi engellemediği için henüz çocuk sahibi olmamış genç bireylerde de uygulanabilir. Ameliyat sonrası en az 6 ay sonra gebe kalınması önerilir. Gebelik ve emzirmeye bağlı deformasyonlarda emzirme bitiminde en az 6 ay sonra uygulanması daha uygundur. Zayıflama programında olan kişilerde ise ideal kiloya indikten sonra ,ve ideal kiloda bir süre kaldıktan sonra yapılması daha iyi olabilir.

Meme Büyütmede Kullanılan Silikon İmplantlar

Meme büyütmede silikon implantlar uzun yıllardır kullanılıyor. Meme implantları içerdikleri maddeye göre su dolgulu-silikon dolgulu, yüzey özelliğine göre pürüzlü-pürüzsüz, şekline göre damla-yuvarlak, yüksekliklerine göre düşük-orta -yüksek profil olarak sınıflandırılabilir.

Günümüzde daha çok pürüzlü yüzeyli silikon dolgulu implantlar kullanılıyor. Diğer özellikler ise kişinin beden yapısı,beklentisi,yapılacak işlemlere göre belirleniyor.

Meme büyütme işleminde eğer implant meme altına konulacaksa damla protezler daha doğal bir görünüm verebilir. Eğer kas altına konulacaksa yuvarlak protezler daha iyi dolgunluk sağlar ve kasın etkisi ile damla protez gibi doğal görünebilirler. Ancak burada net bir kural veya sınırlama yoktur. Önemli olan kişinin beklentilerini doktoru ile açıkça paylaşmasıdır zaten Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanları kişinin anatomik yapısına, tecrübesine göre hastaya en uygun seçenekler hakkında bilgi verecektir.

Meme büyütme dikleştirme ile birlikte uygulanacaksa genellikle yuvarlak protezler tercih edilir. Kişinin mevcut meme doksununa göre yüksek profil veya orta profil meme implantı kullanılabilir.

Meme büyütmede kullanılacak meme implantının özelliklerine meme çapı, deri esnekliği, kişinin boyu kilosu gibi matematiksel veriler değerlendirilerek ve hastanın beklentisi göz önünde bulundurularak karar verilir. Maalesef bazen kişiler çevresinden duydukları yanlış bilgiler veya arkadaşlarına konulan protezin boyutu ile ilgili deneyimlerden yola

Sonuç olarak meme büyütme için kulaktan dolma bilgilerle veya internet üzerinden elde edilen verilerle herhangi bir protez çeşidi veya boyutu ile ön yargılı olmadan Estetik ve Plastik Cerrahi hekimine başvurup onun önerileri doğrultusunda hareket etmeniz yararlı olacaktır.

Meme büyütme ameliyatları nasıl uygulanır?

Meme büyütme genel anestezi altında tam teşekküllü hastanelerde ameliyathanede uygulanması gereken bir işlemdir. Meme büyütme ameliyatlarında genel olarak meme altından yapılan kesi ile meme altı veya kas altı plana ulaşılır. Meme implantının yerleştirileceği bir cep hazırlanır. Meme implantı kişiye özel olarak steril bir şekilde açılarak bu cebe yerleştirilir.

Kesiler genel olarak cilt altından onarımla kapatılarak daha az iz bırakılması amaçlanır. Kesi yaklaşık 4-5 cm kadardır. Ameliyat sonrasında genellikle implant için hazırlanan cebe diren adı verilen borucuk yerleştirilir. Diren kullanmayan yaklaşımlarda mevcuttur. Diren genel olarak ameliyatın ertesi günü çıkartılarak hastanın taburculuğu sağlanır.

Meme büyütme ameliyatı bitiminde meme altındaki kesi bölgesine küçük bir pansuman yapılarak özel bir sutyen giydirilir , bu sutyenin bir ay kadar kullanılması önerilir.

Meme büyütme ameliyatları dikleştirme ile birlikte uygulanması gerekiyorsa meme ucu ve çevresinde ters T şeklinde kesiler planlanır. Daha uzun bir ameliyat süresi gerekir meme ucu ve meme altı oluğunda değişiklikler yapılır. Kişinin yapısına göre dikleştirmenin tekniği değişebilir.

Meme Büyütmede Sık Sorulan Sorular

Meme büyütmede en geçerli yöntem silikon meme protezleri ile meme büyütmedir.

Meme büyütmemede kullanılan silikon implantın FDA onaylı olup biyouygunluğunun test edilmiş olması önemlidir.

Meme büyütmede seçilecek implantın boyutu kişinin anatomik özelliklerine ve vücut yapısına göre belirlenir.

Meme büyütme ameliyatında deneme boyları ile yerleştirilecek silikona kesin olarak karar verilir ve orjinal ürün açılarak kişiye takılır.

Meme implantı meme altından veya meme ucundan bir kesi ile yerleştirilebilir.

Meme implantı meme dokusu yeterli olanlarda kas üstüne , meme dokusu yetersiz olanlarda kas altına dual plan tekniği ile yerleştirilebilir.

Meme büyütme cerrahisi ortalama 1 saat sürer, hastanede 1 gün yatış önerilir.

Meme büyütme ameliyatında cerrahın tercihine göre diren kullanılabilir, diren çekilirken belirgin bir ağrı oluşmaz.

Meme büyütme ameliyatları sonrasında iyileşme ortalama 4-7 gündür. İlk 6 hafta ağır aktivitelerden kaçınmak gerekir.

Meme büyütme ameliyat fiyatlarını muayene sonrasında tüm detaylar belirlendikten sonra muayene olduğunuz kliniğin ilgili bölümünden öğrenebilirsiniz.


Kocaeli Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!