Meditasyon; derin bir şifa yöntemi, zihni dinlendirme, stresi azaltma, verimlilik ve yaratıcılık artışı konularında kullanılan bilimsel temeli olan etkili bir yöntemdir. Bu kesinlikle bir inanç sistemi olmayıp; beden, zihin ve ruhumuzun eş zamanlı olarak fayda gördüğü önemli bir tekniktir.

Meditasyon yapmak, genel inanışa göre sessiz sakin olmak ve farkındalığı arttırmak için bilinçli olmayan sadece zihni izleme amaçlı bir çaba gibi görünmektedir. Bu terim standart ya da tek biçimli olmayan çok sayıdaki farklı uygulamaların genel adıdır. Oldukça hareketli olan, açık bilinçli düzeyde yapılan veya fiziksel sağlık ve tedavi amacıyla yapılan meditasyonlar da mevcuttur. Dini inançlardan bağımsız olarak meditasyon bir başka düzeydeki gerçekliği algılamayı sağlayabilir. Meditasyon ister bir dua, mistik bir düşünce ve bilinç durumu veya fiziksel ve psikolojik sağlık kazanma arayışı olarak yapılsın, bu başka düzeydeki gerçeklik farkındalığı, kişisel olgunlaşma ve gelişim olarak tezahür eder. Varlığı hissetmekle, insanın içinde ve çevresinde olan bitenlerle yoğun bir biçimde ilişkiye geçmektir.

Öncelikle evde yapmanız için bir takım meditasyon yöntemlerimi sizinle paylaşmak isterim. Meditasyonun birbirinden farklı duruş şekilleri ve yöntemleri bulunmaktadır.

Başlangıç aşamasında aşağıdaki önerilerimi dikkate almanızı isterim;

Dik ve rahat bir şekilde oturun, böylelikle dikkat dağınıklığı ve uyku gibi sorunlarla karşılaşmamış olursunuz.

Sırtınızı baş ve boynunuzla aynı seviyede olacak şekilde dik tutun ve vücudunuzu gevşetmeye başlayın.

Düzenli ve koordineli aralıklarla nefes alıp verin. Nefes alışverişleriniz esnasında mümkün oldukça nefesinize yoğunlaşmaya özen gösterin. İnip çıkan karnınıza odaklanın.

Herhangi bir dikkat dağınıklığıyla karşılaştığınız anlarda ise, düşüncelerinizi nefes alışverişlerinize yoğunlaştırın.

Dikkatinizi dağıtabilecek tüm unsurları kendinizden uzaklaştırmak için gözleriniz kapalı olmalıdır.

Tüm aşamaları yaklaşık 15-20 dakika devam ettirildikten sonra yavaşça eski pozisyonunuzu alın. Gözlerinizi açın, etrafınızı dikkatlice inceleyin ve yerden kalkış aşamanızı mümkün oldukça acelesiz bir şekilde gerçekleştirin.

Belirttiğim kısa yöntemlerle evinizde rahatlıkla meditasyon yapabilir ve böylece hissetmek istediğiniz arzu, ferahlık ve zindelik hissine çabucak kavuşabilirsiniz.

Bu yöntemi uygulamalarımızda kullandığımızda elde edilen sonuçlar şu şekilde sıralanabilir:

Uykusuzluğa karşı çok etkilidir

Kalp çarpıntısını hafifletir

Stresi giderir

Madde ve her türlü bağımlılıktan özgürleşmeyi destekler

Yorgunluğu giderir

Kaygı, endişe ve muhtelif korkuları azaltır

İlişkileri iyileştirir, geliştirir

İç huzuru kazandırır

Fiziksel ve zihinsel detoks etkisi yapar

Verimlilik ve yaratıcılığı arttırır

Odaklanma yeteneğini arttırır, konsantrasyonu güçlendirir

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Sezgileri uyandırır

Daha az yargılayıcı olmayı sağlar vb. gibi durumlarda oldukça etkili olduğu saptanmıştır.

Sonuç olarak meditasyon, uyanıklık ve konsatrasyon çalışmalarıyla kişi kendini toplar ve zihnini ruhunu dinlendirir. Doğu kültürlerinde meditasyon, köklü ve bilinç açıcı bir teknik olarak kabul edilir. Söz konusu olan bilinç açma durumu, her inanışa göre farklı adlandırılır. Bunlar; boşluk, farkındalık, tek olma, burada ve şimdide olma, düşüncedeki özgürlük olarak tanımlanabilir.

Meditasyon ile yaşamın mükemmelliğini keşfettiğiniz anda, bu felsefe sizin en yakın dostunuz olacaktır.

Sevgiyle kalın..


Aydın Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!