Liposuction, vücuttaki bazı bölgelerin inceltilmesi ve şekillendirilmesi için fazla yağdokunun vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Vakum etkisi ile çalışan özel cihazlar veya enjektörler ile gerçekleştirlmektedir. Bölgesel yağlanmanın giderilmesinde etkili bir yöntem olup, bacak, karın, kalça, bel, üst kol, sırt, çene altı, diz içi, göğüs bölgesinde kullanılmaktadır. Liposuction kilo verme yöntemi değildir. Uygulanacak olan kişilerin boy-kilo oranlarının normal olmalı ve spor veya diyet ile giderilemeyen bölgesel yağların giderilmesi amaçlanmalıdır.

Liposuction ameliyathane ortamında genel veya lokal anestezi altında yapılmaktadır. Tek ve sınrılı alana yapılacak ise bögesel anestezi ile yapılabilir. İşlem yapılacak bölge yakınından 0,5-1 cmlik bir kesi oluşturulur. Buradan öncelikle serum suyu ile hazırlanan özel bir sıvı yağ doku içerisine verilir. Bu sıvı hem bölgesel uyuşma sağlar hem de kanama rsikini azaltmaktadır. Ardından değişik çaptaki boru şeklindeki kanüller ile bu kesiden girilerek yağlar parçalnır ve vakum etkisi ile vücut dışına çıkarılır. Ameliyat tamamlandıktan sonra bu kesiler ya dikilir ya da kendi halinde iyileşmeye bırakılır. İşlem sonrasında hastaya basınçlı özel bir korse giydirilir ve bu 4-6 hafta kullanılır. Ameliyat süresi işlem yapılacak bölgeye değişmektedir. Hastalar yapılan işlemin büyüklüğüne ve genel anestezi alma durumuna göre 1 gün hastanede kalabilir veya aynı gün taburcu edilebilir. İlk 24 saat hafif ağrı olabilir, bu 2-3 gün içinde gerilemektedir. Başlangıçta hafif morluk ve şişlikler olabilmektedir, morluklar 1 hafta içerisinde, şişlikler ise 6-8 haftada belirgin gerilemektedir.

Navigasyonlu lazer lipoliz, lazer enejisi ve ışınları ile yağ hücrelerinin hasarlanarak yok edilmesi amaçlanmıştır. Vücuttan fazla yağların uzaklaştırlması ile birlikte cilt sıkılaşması da sağlamaktadır. Klasik liposuctiondan ince fiberoptik kanülleri ile lazer enerjisi yağ dokuya iletilmektedir ve özel GPS sistemi ile bu enerjinin tüm bölgeye eşit uygulanıp uygulanmadığı takip edilebilmektedir. Böylelikle daha düzgün bir görünüm sağlanmaktadır. Klasik liposuction gibi bölgesel yağ birikimlerinin (karın, bel, bacak, diz içi, üst kol, göğüs, çene altı..)giderilmesinde etkilidir. Klasik liposuctiona benzer mini kesiler yapılır ancak boyut olarak 1-2mm kadardır. Fiberoptik yapıdaki mini kanüller ile yağ doku parçalanır ve vücut dışına çıkarılır. Lazer ışınlarının sadece yağ dokuya etki etmeleri ve diğer yapılara zarar vermemeleri ve daha kontrollü çalışıldığı için ameliyat sonrasında şişlik, morluk ve ağrı daha az görülür ve daha hızlı bir iyilşme olur. En önemli kazanımı ise cildin verilen lazer enerjisi nedeniyle sıkılaşmasını da sağlamasıdır. Bölgesel uyuşturma ile yapılan işlemlerde aynı gün taburculuk mümkündür. Yine 4-6 hafta kadar özel korse kullanımı gereklidir.


Bursa Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!