Labioplasti genital estetik operasyonları nedir ? nasıl yapılır ?

Labioplasti genital estetik operasyonları nedir ? nasıl yapılır ?

Genital estetik operasyonlarından sıklıkla yaptıklarımızdan biri de labioplastidir. Labioplasti vajina girişindeki labium minus ve onun hemen dış kısmında yer alan labium majusların normalden daha büyük veya sarkık olması durumunda düzeltilmesidir. Bazen sağ ve sol labiumlar arasında asimetri de olabilir. Yine labioplasti ile her ikisi de eşit büyüklüğe getirilebilir.

Labioplasti görsel ve estetik kaygılarla hastaların ensık başvurduğu genital estetik operasyonu olsa da aslında işlevsel olarak labiumlarda eksiklikler gözlenir. Labiumların normalden büyük, sarkık veya asimetrik olması bu bölgenin uzun süre nemli kalmasına yol açarak vajinit veya Bartholin bezinin abseleşmesine zemin hazırlar.

Dış genital organı ile ilgili estetik kaygıları olan kadınlar zaman içinde kendilerine olan güvenlerini kaybederek cinsel yaşamlarında olumsuzluklar yaşayabilirler. Bazen normalden daha büyük olan labiumlar, penisin vajina girişinde de engel oluşturabilir ve ağrılı cinsel ilişkiye yol açar.

Labiumları normalden büyük, sarkık veya asimetrik olan kadınlar sosyal ortamlarda, günlük aktivitelerinde de kendilerini rahat hissetmeyebilirler; sıklıkla mayo, bikini veya dar pantolonları giymekden kaçındıklarını ifade ederler.

Labioplasti operasyonları ortalama 30 dk sürer ve lokal anestezi tercih edilir. Hastalar adet bitiminde operasyona alınır. Bu tip operasyonlar kızlık zarına kesinlikle zarar vermez çünkü kızlık zarı operayon bölgesinden 4- 5 cm daha içerdedir. Bu yüzden ergenlik döneminde ve bakirelerde de rahatlıkla yapılır. Sonradan normal doğum için engel oluşturmaz. Uygulanan dikişler vücut tarafından emilir ve iz kalmaz. Operasyondan hemen sonra hastalar normal aktivilerine dönerler. Cinsel ilişkiye 3- 4 hafta girmemeleri önerilir. İlk 2 gün duş yapmamaları sonrasında 10 gün ayakda duş almaları ve kişisel hijyenleri tarif edilir.

Dış genital organınızla ilgili kaygılarınız varsa genital estetik operasyonunuzu daha fazla ertelemeyin...Unutmayın...Çözüm tahminizden daha basit ...

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Etiketler
Estetik cerrahi
Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu
Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube