Kulaklarda en sık karşımıza çıkan şikayet kepçe kulak bozukluğudur. Herhangi bir hastalık ya da bozukluk belirtisi değildir. Çocuk okul çağında ise, aile bu durumun çocuğu etkileyip etkilemediğini araştırmalıdırlar. Eğer çocuğunuz bu durumdan şikayet ediyorsa mutlaka önemseyiniz. Ancak çocuk bu durumdan şikayetçi değilse, aile acele etmemeli ve çocuğu ameliyata zorlamamalıdır. Özellikle tedaviyi ve ameliyatı kendi isteyen çocuklar tedavi sırasında daha uyumlu olmaktadırlar.

Kepçe kulak deformitesinin ameliyatı 6 yaşından itibaren her yaşta yapılabilmekle beraber, en uygun dönem okula başlamadan öncedir. Kulak gelişimi bu dönemde tatamlandığından, kişi sosyal olarak bu durumundan etkilenmeden problemin giderilmesi uygun olmaktadır. Kepçe kulak problemi olan bayan hastalar ise kulak estetiği ameliyatından sonra rahatça saçlarını toplamaya başlarlar. Kulak estetiği ameliyatında genellikle çocuklarda genel, yetişkinlerde ise lokal anestezi uygulanmaktadır. Kulak estetiği ameliyatı ortalama 45 dakika sürer. Kulak kıkırdakları olması gereken kıvrımlara uygun olarak kalıcı dikişlerle şekillendirilir, kulak ile kafa arasındaki açı normal hale getirilir. Kulak estetiğinde kesi kulağın arkasından yapıldığı için görünürde bir iz kalmaz. Ameliyattan sonra hasta evine gidebilir.

Pansumanlar 1 gün sonra açılarak saç bandına geçilir. İçeriden kıvrımları şekillendiren dikişleri erken dönemde koruyabilmek için 2-3 hafta sürekli, sonrasında ise uyurken kıvrılmaması için geceleri takılması uygundur.


Ankara Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!